Array ( [festival_key] => wff2324 [camp_week] => 1 [show_active] => 1 [day_index] => 27 [time_of_day_index] => 3 [genre] => music [venue] => [display] => 1 )
  • ArtsCrafts
  • Ceremony
  • Children's
  • CircusCabaret
  • Circus Workshops
  • Dance Workshops
  • Meditation in Motion
  • Music
  • Music Workshops
  • On the Streets
  • Places and Spaces
  • Sessions
  • Special Performance
  • Talks and Ideas
  • Walks and Wanders
  • WordComedy
  • Workshops
  • WED, Dec 27
  • THU, Dec 28
  • FRI, Dec 29
  • SAT, Dec 30
  • SUN, Dec 31
  • MON, Jan 01
WED
1:10AM
Chaperone
WED
10:00AM
Tenzin Choegyal
WED
11:40AM
FourPlay String Quartet
WED
1:20PM
Bumpy
WED
3:00PM
Felicity Urquhart & Josh Cunningham (The Waifs)
WED
4:40PM
A.Girl
WED
6:10PM
Go-Jo
WED
7:30PM
Welcome Ceremony - Yari Gari
Borroloola Cultural Songwomen feat. Dr Shellie Morris AO
WED
7:30PM
Welcome Ceremony - Yari Gari
Djumburru Nyiwal Djabuguy Dancers
WED
7:30PM
Welcome Ceremony - Yari Gari
Festival Friends
WED
7:30PM
Welcome Ceremony - Yari Gari
Gubbi Gubbi Dance Troupe
WED
7:30PM
Welcome Ceremony - Yari Gari
Jinibara Dancers
WED
7:30PM
Welcome Ceremony - Yari Gari
LightnUp Inc
WED
8:50PM
Kate Miller-Heidke
WED
10:20PM
Ben Lee
WED
11:40PM
Resin Dogs
THU
12:30AM
The Imprints
THU
11:30AM
Meet the Irish
Andy Irvine
THU
11:30AM
Meet the Irish
Lisa O’Neill
THU
1:40PM
Go-Jo
THU
3:10PM
Charm of Finches
THU
4:40PM
Felicity Urquhart & Josh Cunningham (The Waifs)
THU
6:10PM
Isaiah Firebrace
THU
7:40PM
Yirrmal
THU
9:20PM
Gretta Ray
THU
10:50PM
DJ DadBod
Ben Lee
FRI
12:50AM
WANDERERS
FRI
11:10AM
Charm of Finches
FRI
12:40PM
Isaiah Firebrace
FRI
2:10PM
Making Movies
FRI
3:40PM
Kate Miller-Heidke
FRI
5:10PM
Mo'Ju
FRI
6:40PM
Yirrmal
FRI
8:00PM
Comedy Gala
Dane Simpson
FRI
8:00PM
Comedy Gala
Mandy Nolan
FRI
8:00PM
Comedy Gala
Michael Connell
FRI
8:00PM
Comedy Gala
Nick Capper
FRI
8:00PM
Comedy Gala
Nicolette Minster
FRI
10:00PM
Haiku Hands
FRI
11:20PM
LORETTA
SAT
1:00AM
Upbeat Lord
SAT
10:00AM
Willie J & The Bad Books
SAT
11:30AM
Karise Eden
SAT
1:00PM
Dougie MacLean
SAT
2:30PM
Steph Strings
SAT
4:00PM
Božo Vrečo (Bosnia)
SAT
5:30PM
The East Pointers
SAT
7:00PM
Kasey Chambers
SAT
8:30PM
Custard
SAT
10:00PM
Regurgitator
SAT
11:30PM
Chocolate Strings
SUN
1:00AM
Spankinhide
SUN
10:00AM
Leah Flanagan
SUN
11:30AM
Charm of Finches
SUN
1:00PM
Farhan Shah & SufiOz
SUN
2:40PM
AYA YVES
SUN
4:20PM
Making Movies
SUN
6:00PM
Steph Strings
SUN
7:40PM
Odette
SUN
9:20PM
FourPlay String Quartet
SUN
11:00PM
The East Pointers
MON
9:45AM
Arrkula Yinbayarra (Together We Sing)
Borroloola Cultural Songwomen feat. Dr Shellie Morris AO
MON
11:30AM
Emma Memma
MON
1:10PM
Making Movies
MON
2:50PM
AYA YVES
MON
4:30PM
LORETTA
MON
6:10PM
The East Pointers
MON
10:00PM
WANDERERS
MON
11:30PM
Midnight Tea Party
WED
12:00AM
Cirque Hot Club
WED
12:00AM
Diez Cuerdas
WED
12:00AM
Shoosh Yo Bush Cabaret
Betty Grumble
WED
12:00AM
Shoosh Yo Bush Cabaret
Crystal Stacey
WED
12:00AM
Shoosh Yo Bush Cabaret
David Trappes
WED
12:00AM
Shoosh Yo Bush Cabaret
Matt and Ellie
WED
12:00AM
Shoosh Yo Bush Cabaret
Micah Rustichelli
WED
12:00AM
Shoosh Yo Bush Cabaret
Natano Fa
WED
12:00AM
Shoosh Yo Bush Cabaret
Richie LeStrange
WED
12:00AM
Shoosh Yo Bush Cabaret
Sam Daly
WED
12:00AM
Shoosh Yo Bush Cabaret
Siobhan Gibbs
WED
12:10AM
Chocolate Strings
WED
12:10AM
The Barren Spinsters
WED
12:30AM
Pine-time Disco
Coco Varma
WED
12:40AM
Midnight Tea Party
WED
5:15AM
Morning Meditation: Our Narrative Revealed
Luke Wright
WED
6:00AM
Breath of the Fire Dragon
Creation's Lovestory
Ages: 12+
Buy Now - $95
Waitlist
WED
6:00AM
Discover Freediving
Elle and James
WED
6:00AM
Embodying Compassion Yoga
Adam Buchanan
WED
6:00AM
Embodying Compassion Yoga
Erin Lee
WED
6:00AM
Reboot and Restore Yin Yoga
Pilgrim Yoga
WED
6:30AM
Morning Run Crew
Festival Feet
WED
6:30AM
Yoga Unplugged
Sally Meredith - Elements Embodied
WED
7:30AM
Effortlessness In Action Yoga
Lee Hardisty
WED
7:30AM
Effortlessness In Action Yoga
Vanessa Rudge
WED
7:30AM
Tai Chi and Chi Gong
Sifu Andy Green
WED
8:00AM
Auslan For Everyone
WED
8:00AM
First Wars: Episode 1
Truth Telling Theatrette
WED
8:00AM
Mandala Yoga
Chris Lane
WED
8:00AM
Mandala Yoga
Gwyn Williams
WED
8:00AM
Poets Breakfast
CJ Shaw
WED
8:00AM
Poets Breakfast
Jason Roweth
WED
8:00AM
Poets Breakfast
Oliver Roweth
WED
8:00AM
Poets Breakfast
Peter Mace - Bush Poet
WED
8:00AM
Scrabblicious
Mad Scrabblers
WED
8:00AM
Yolngu Culture and Traditional Bush Medicine Healing Circle
Traditional Healing Women Of North East Arnhem Land
WED
8:15AM
Cirque Bar
WED
8:15AM
Traditional Tunes Open Session
Festival Friends
WED
8:30AM
Buggy Decoration Workshop
Festival Friends - Circus
WED
8:30AM
Ceremony Choir Rehearsal
Festival Friends
WED
8:30AM
Circus Play
Festival Friends - Circus
WED
8:30AM
Creating Songs For Theatre
Lizzie Flynn & The Runaway Trains
WED
8:30AM
Family Yoga
Children of Yoga
WED
8:30AM
Folkaphonic Rehearsal
Folkaphonic Youth Folk Orchestra
WED
8:30AM
Hemp Plastic: The Future of Materials is Growing
Paul Benhaim
WED
8:30AM
In2Play
Byron Youth Theatre
WED
8:30AM
Jinibara Spear Throwing
Jason Murphy
Ages: 14+
Buy Now - $75
Waitlist
WED
8:30AM
Silver Textured Ring
The Mobile Jewellery Tutor
WED
8:30AM
Wake Up and Juggle Up
Kids Are Great
WED
8:30AM
Workshop Registration
Festival Friends - Circus
WED
8:45AM
Tales From Many Lands
StoryBeats
WED
9:00AM
Lettering House
WED
9:00AM
The Museum of Interactive Effigies
Ages: 12+
Buy Now - $35
Waitlist
WED
9:00AM
Basic Sewing Machine Skills
Carol Wilmot
WED
9:00AM
Bunky Gets Up To Mischief
Grandma and Bunky
WED
9:00AM
Butterfly and Other Small Wildlife Wander
Helen Schwencke
WED
9:00AM
Connected Communities: Transformative Change In Action
Costa Georgiadis
WED
9:00AM
Craic o’Dawn Open Slow Tunes Session
Festival Friends
Ages: 12+
Buy Now - $55
Waitlist
WED
9:00AM
Crystal Crowns
Anita Baills of Nature's Forge
WED
9:00AM
Festival of Small Halls Homecoming
Assynt
WED
9:00AM
Festival of Small Halls Homecoming
Jackie Marshall
WED
9:00AM
First Wars: Episode 2
Truth Telling Theatrette
Ages: 16+
Buy Now - $80
Waitlist
WED
9:00AM
Forged Metal Heart Workshop
Cracked Anvil Forge
WED
9:00AM
Good Morning Woodfordia!
Fiona Scott-Norman
WED
9:00AM
Good Morning Woodfordia!
Harley Breen
Ages: 8+
Buy Now - $45
Waitlist
WED
9:00AM
Herbal First Aid
Natureweavers
Ages: 12+
Buy Now - $60
Waitlist
WED
9:00AM
Intro to Paper Making
Papermakers and Artists Queensland
WED
9:00AM
Taoist Qigong: Organ Health
Alex Mitchinson
WED
9:00AM
The Repair Tent
Carol Wilmot
Ages: 12+
Buy Now - $55
Waitlist
WED
9:00AM
Weave A Classic Bowl with Handle
Kris Martin
WED
9:20AM
Welcome to Community
Jinibara Speaks
WED
9:30AM
Emir and the Phoenix
Ages: 14+
Buy Now - $80
Waitlist
WED
9:30AM
Botanical Carving and Printing
Mt Ninderry Art House
WED
9:30AM
Creative Flow Yoga
Anya & Stef of West End Yoga
WED
9:30AM
Family Circus Time
The Pitts Family Circus
WED
9:30AM
Gravelrash MC
Brackish Collective
Ages: 12+
Buy Now - $60
Waitlist
WED
9:30AM
Pottery on the Wheel
Potters of Woodfordia
Ages: 8+
Buy Now - $35
Waitlist
WED
9:30AM
Rainbow Tie-Dye T-Shirt
Rainbow Endz
WED
9:30AM
Sunny Coast Feature
Layla Havana
WED
9:30AM
Sunny Coast Feature
Matilda Malone
WED
9:30AM
The Elders
Memetica
WED
9:45AM
Artist / Acrobat
WED
10:00AM
Mandala House - The Architecture of Awakening
WED
10:00AM
A Beginner's Guide to Tune Collecting
The Tune Collector
WED
10:00AM
Alter-Gogo Workshop
Siobhan Gibbs
WED
10:00AM
Ceremony: Open the Way for All to Walk in Beauty
Robin Clayfield and the Sacred Union Labyrinth Troupe
WED
10:00AM
Ceremony: Open the Way for All to Walk in Beauty
Sacred Union Labyrinth Band
WED
10:00AM
Circus Skills for Beginners
Milk Crate Circus
WED
10:00AM
First Wars: Episode 3
Truth Telling Theatrette
WED
10:00AM
Hoops with Miss Fey
Miss Fey Fantastic
Ages: 10+
Buy Now - $60
Waitlist
WED
10:00AM
Klay Kreatures
The Squeaking Tribe
WED
10:00AM
Lantern Making and Procession
Festival Friends
WED
10:00AM
Learn Tunes with Sheet Music
Festival Friends
WED
10:00AM
Music Box
Sylph Circus
WED
10:00AM
Registration and Band Draw
The Great Band Competition
WED
10:00AM
The World of Clay
Play with Clay
WED
10:00AM
Ukelele Jam
Festival Friends
WED
10:00AM
Weave Your Shade
Festival Friends - Children
WED
10:00AM
Woodfordia Community Zine
Jeremy Staples
WED
10:15AM
Acupressure Workshop
Kathleen Murphy
WED
10:15AM
Group Singing for New Parents and Babies
Gemma Turner
WED
10:15AM
Magic Tote Art
Aura the Fairy and Friends
WED
10:30AM
Charm of Finches
WED
10:30AM
Manoeuvre Stilt Performers
WED
10:30AM
Preston
WED
10:30AM
Sangeet Mishra and Shen Flindell
WED
10:30AM
A Little Bit of Circus
Kids Are Great
WED
10:30AM
Blues Breakfast BBQ
Doc Halibut
WED
10:30AM
Blues Breakfast BBQ
Fiona Boyes
WED
10:30AM
Upcycled Bunting
Nancy Brown
WED
10:40AM
Yirinda
WED
11:00AM
Djuelu the Village Scribe
WED
11:00AM
Salt and Steel
WED
11:00AM
Auslan Yoga Class
Rebecca Jones
WED
11:00AM
Backbone Drama Workshop
Backbone Young Creators Workshops
WED
11:00AM
Eat Your Face
Festival Friends - Children
WED
11:00AM
First Wars: Episode 1
Truth Telling Theatrette
WED
11:00AM
Island Weaving
RakoPasefika
WED
11:00AM
Old School Hip Hop Dance Workshop
Kirsty and Kester
WED
11:00AM
Palm Frond Boats and Baskets
Sunny Days - Rise, Nourish & Thrive
Ages: 16+
Buy Now - $80
Waitlist
WED
11:00AM
S Hooks Workshop
Cracked Anvil Forge
WED
11:00AM
Treasure Quest
Niq Reefman
WED
11:15AM
Kaput
WED
11:30AM
Acro Balance and Dance
Kids Are Great
WED
11:30AM
Bird Walk and Binoculars
Elliot Leach
WED
11:30AM
Bluegrass
Festival Friends
WED
11:30AM
Grumble Boogie
Betty Grumble
WED
11:30AM
Introduction to Folk Singing Workshop
Gen Douw
Ages: 14+
Buy Now - $65
Waitlist
WED
11:30AM
Silver Textured Earrings
The Mobile Jewellery Tutor
Ages: 15+
Buy Now - $55
Waitlist
WED
11:30AM
Weaving Workshop
Leweton Cultural Experience
Ages: 14+
Buy Now - $75
Waitlist
WED
11:30AM
Wood Bird Figurine Carving
Yi-Jung Hsien
WED
11:45AM
Wild Yeast Zoo: Exploring Undiscovered Microbes
Wild Yeast Zoo
WED
12:00PM
Charlotte Le Lievre
WED
12:00PM
Tenzin Kunsang
WED
12:00PM
Acro Yoga Workshop
Brisbane AcroYoga
WED
12:00PM
First Wars: Episode 2
Truth Telling Theatrette
WED
12:00PM
From Parody To The Playground: Poetry For Any Occasion
CJ Shaw
Ages: 18+
Buy Now - $45
Waitlist
WED
12:00PM
Home-Made Skin Care
Gayle Richens
WED
12:00PM
Playdough Pranks
Festival Friends - Children
WED
12:10PM
Lizzie Flynn & The Runaway Trains
WED
12:10PM
Molly Mckew
WED
12:10PM
The String Contingent
WED
12:15PM
Otenga: Dance of the Majestic Eagle Workshop
Samoko - Sam Okoth
Ages: 12+
Buy Now - $60
Waitlist
WED
12:15PM
Pottery on the Wheel
Potters of Woodfordia
WED
12:20PM
Djumburru Nyiwal Djabuguy Dancers
WED
12:30PM
Music Camp Registration
Festival Friends
WED
12:30PM
New Orleans Tunes Workshop
Festival Friends
WED
12:30PM
The Birdhouse
The Birdmann and Egg
WED
1:00PM
Shed Choir
WED
1:00PM
Acrobatics Open Training Session
Festival Friends - Circus
WED
1:00PM
Designing For Our Native Bees
Amelie Ecology
WED
1:00PM
First Wars: Episode 3
Truth Telling Theatrette
Ages: 14+
Buy Now - $35
Waitlist
WED
1:00PM
Intuitive Painting in Nature
Art of Flow
Ages: 10+
Buy Now - $15
Waitlist
WED
1:00PM
Itagame: Folded and Dyed Paper
Skye Morrison
WED
1:00PM
Jinibara Cultural Talk
Jason Murphy
WED
1:00PM
Puzzle Ponderings
Festival Friends - Children
Ages: 12+
Buy Now - $60
Waitlist
WED
1:00PM
Stained Glass Leaf Mosaic
Catherine Conaty
WED
1:00PM
The Elders
Memetica
Ages: 13 - 17
Buy Now - $80
Waitlist
WED
1:00PM
Unleash Your Creativity With Alcohol Inks For Teens
Katie Grubb & Tomaya Weiser
WED
1:00PM
Whistle/Flute: Beginner and Intermediate
Belinda Tucker
WED
1:15PM
Australian Dance Tunes
Festival Friends
WED
1:15PM
Circus in a Suitcase
Kids Are Great
WED
1:15PM
Fish Net Water Bottle Carriers
Lisa Iselin Sundog Craft
WED
1:15PM
Make a Bohio Village
Maria Almonacid
WED
1:15PM
Scott's BMX Trick Bike Show
Scott's BMX Trick Bike Show
WED
1:15PM
Waste at Woodfordia
Festival Friends
WED
1:30PM
Jack Davies and The Bush Chooks
WED
1:30PM
KOORALBYN
WED
1:30PM
Fabric Photo Frames
The Fairy Green
Ages: 14+
Buy Now - $75
Waitlist
WED
1:30PM
Silver Textured Ring
The Mobile Jewellery Tutor
WED
1:40PM
Andy Irvine
WED
1:40PM
Ron Edwards and the Fight for Australian Tradition
Keith McKenry and Friends
WED
1:50PM
Martha Spencer and Archer
WED
2:00PM
Yarrabah Cultural Dancers
WED
2:00PM
Fiddle: Beginner and Intermediate
Kristin Kelly
WED
2:00PM
First Wars: Episode 1
Truth Telling Theatrette
WED
2:00PM
Good Tunes
Festival Friends
Ages: 15+
Buy Now - $115
Waitlist
WED
2:00PM
Marionette Making
The Squeaking Tribe
WED
2:00PM
Time to Shine at The Pine
Festival Friends
WED
2:00PM
Wild Necklaces
The Glued Collagerie
WED
2:30PM
Manoeuvre Stilt Performers
WED
2:30PM
Disco Seagulls
Brackish Collective
WED
2:30PM
Pull It Apart
Joe Hallenstein
WED
2:30PM
The Roving Riddler
Niq Reefman
WED
2:40PM
Jex Lopez
WED
2:45PM
Graphic Novels in Cloth
Skye Morrison
WED
2:45PM
Rema: To Emit Light
RakoPasefika
WED
2:45PM
Rema: To Emit Light
Rindi Harradine
WED
3:00PM
Andy Copeman - Medicine Man Music feat. Laurel Bay Tree
WED
3:00PM
Lecia Louise
WED
3:00PM
Art Womb
Kids Are Great
WED
3:00PM
Blacksmithing Demonstration
Cracked Anvil Forge
WED
3:00PM
Bush Critters
Tracy Lewis Art
WED
3:00PM
First Wars: Episode 2
Truth Telling Theatrette
WED
3:00PM
Guitar: Beginner and Intermediate
Alan Kelly
WED
3:00PM
Magic Timber Melodies
Humarimba
Ages: 12+
Buy Now - $20
Waitlist
WED
3:00PM
Making Jewellery with Guitar Strings
Ally Row
WED
3:00PM
Man-Made: How the Bias of the Past is Being Built into the Future
Tracey Spicer AM
WED
3:00PM
My Self Portrait Collage
Flipbook People
WED
3:00PM
Scrabblicious
Mad Scrabblers
Ages: 10+
Buy Now - $45
Waitlist
WED
3:00PM
Spinning Top Workshop
Penelope and Aquiles
Ages: 12+
Buy Now - $55
Waitlist
WED
3:00PM
Weaving and Yarning Circle
Sharni Ferrari
WED
3:10PM
JB Paterson
WED
3:10PM
Purification Rituals
Monks of Tibet
WED
3:10PM
Purification Rituals
Tenzin Choegyal
WED
3:15PM
A Little Bit Here, A Little Bit There
Festival Friends - Children
WED
3:15PM
Appalachian Clogging and Buck Dancing Workshop
Martha Spencer and Archer
Ages: 12+
Buy Now - $60
Waitlist
WED
3:15PM
Small Figurative Clay Sculpture
Potters of Woodfordia
WED
3:30PM
EMPRESS Stiltdance
WED
3:30PM
Maddi O'Brien
WED
3:30PM
Preston
Ages: 12+
Buy Now - $35
Waitlist
WED
3:30PM
Sew a Woodford Bag
Carol Wilmot
Ages: 14+
Buy Now - $35
Waitlist
WED
3:30PM
Stamp and Print Making
Jason Murphy
Ages: 8+
Buy Now - $35
Waitlist
WED
3:30PM
Upcycled Book Binding
Once More Creative
WED
3:40PM
Charlie Needs Braces
WED
3:45PM
Sand Drawing from Vanuatu
Leweton Cultural Experience
WED
4:00PM
Artist / Acrobat
WED
4:00PM
Agitation Sessions
The Blak Laundry
WED
4:00PM
Bodhran: Beginner and Intermediate
Rory Kelly
WED
4:00PM
Come Away With The Fae
Folly Games
WED
4:00PM
First Wars: Episode 3
Truth Telling Theatrette
Ages: 12+
Buy Now - $25
Waitlist
WED
4:00PM
Know Your Knots
Laureen Tkacik
Ages: 18+
Buy Now - $70
Waitlist
WED
4:00PM
Leather Plant Hanger
Juwel
WED
4:00PM
Music and Movement
Kirsty and Kester
WED
4:00PM
Scottish Tunes
Festival Friends
WED
4:00PM
The Between
Folly Games
WED
4:15PM
Ancient Culture, New Conversation: Shellie Morris AO
Borroloola Cultural Songwomen feat. Dr Shellie Morris AO
WED
4:15PM
Ancient Culture, New Conversation: Shellie Morris AO
Rhoda Roberts AO
Ages: 18+
Buy Now - $35
Waitlist
WED
4:20PM
Put the Life Back Into Drawing
Arty Inc
WED
4:30PM
Bolster & Lee
WED
4:30PM
Doc Halibut
WED
4:30PM
Dr Hubble's Bubbles
WED
4:30PM
Botanicals
Something Circus
WED
4:30PM
From Whiskey to Rye
Annie, Pearly and Leah
Ages: 14+
Buy Now - $65
Waitlist
WED
4:30PM
Silver Pendant
The Mobile Jewellery Tutor
WED
4:40PM
Kavisha Mazzella
WED
4:40PM
Maggie Rigby
WED
4:45PM
Summer Solstice Ritual Dance Workshop
Woodford Morris Dancers
WED
5:00PM
EMPRESS Stiltdance
WED
5:00PM
A Performance for the Whole Family
The Pitts Family Circus
WED
5:00PM
Blacksmithing Demonstration
Cracked Anvil Forge
WED
5:00PM
First Wars: Episode 1
Truth Telling Theatrette
WED
5:00PM
Folk Singing: Beginner and Intermediate
Gen Douw
WED
5:00PM
Kundalini Power Class
Natalie and Adam
WED
5:00PM
The Elders
Memetica
WED
5:00PM
The Pleasuredome
Deja Voodoo - Juju Jungle
WED
5:10PM
Dallahan
WED
5:10PM
Mitch King
WED
5:15PM
The Song RimRim SIAG
Leweton Cultural Experience
WED
5:30PM
Irish Tunes
Festival Friends
WED
5:45PM
Tale of John Thompson
Conversations about Dying
WED
5:50PM
Lolo Lovina
WED
6:00PM
Ernest Aines
WED
6:00PM
F!SH
WED
6:00PM
WANDERERS
WED
6:00PM
Cirque Cabaret
Crystal Stacey
WED
6:00PM
Cirque Cabaret
David Trappes
WED
6:00PM
Cirque Cabaret
Jacqueline Furey
WED
6:00PM
Cirque Cabaret
Micah Rustichelli
WED
6:00PM
Cirque Cabaret
Sam Daly
WED
6:00PM
Cirque Cabaret
We Fell To Earth
WED
6:00PM
First Wars: Episode 2
Truth Telling Theatrette
WED
6:00PM
Scottish Trad to Improv
Clermont's Music Clinic
WED
6:00PM
Song of the Earth
Olivia Rosebery
WED
6:10PM
Kelly Cork
WED
6:10PM
Michael Waugh
WED
6:15PM
African Drum and Dance Party
African Fusion Collective
WED
8:30PM
Matt & The Mayor
WED
8:30PM
Fire Jam
Ascension Fire
WED
8:45PM
Meat Oblong
Nick Capper
WED
8:45PM
Welcome to Woodford Bush Dance
Barleyshakes
WED
9:00PM
Assynt
WED
9:00PM
Bolster & Lee
WED
9:00PM
The Imprints
WED
9:00PM
Comedy Club
Dane Simpson
WED
9:00PM
Comedy Club
Michael Connell
WED
9:00PM
Comedy Club
Nicolette Minster
WED
9:00PM
Comedy Club
The Birdmann and Egg
WED
9:00PM
Comedy Club
Ting Lim
WED
9:00PM
Comedy Club
Trent H Baumann
WED
9:00PM
First Wars: Episode 3
Truth Telling Theatrette
WED
9:00PM
Juju Jungle
Deja Voodoo - Juju Jungle
WED
9:00PM
Song Session
Festival Friends
WED
9:10PM
Dave Wright & The Midnight Ramblers
WED
9:30PM
ALL DAY FRITZ
WED
9:30PM
Ethnotik Gamelan Orkestra & Wayang Kulit
WED
9:30PM
F!SH
WED
9:30PM
GODZ
Head First Acrobats
WED
9:45PM
Temple of Juju
Deja Voodoo - Juju Jungle
WED
10:00PM
Jan 'Yarn' Wositzky
WED
10:20PM
Ukulele Death Squad
WED
10:30PM
Bad Sext
WED
10:30PM
The Alum Ridge Boys & Ashlee
WED
10:30PM
Old Time Session with Gareth Bjaaland
The Pitts Family Circus
WED
10:30PM
Viva Danza Latina! Dance Night
Izalco Band
WED
10:40PM
Willie J & The Bad Books
WED
11:00PM
Temple of Juju
Deja Voodoo - Juju Jungle
WED
11:10PM
Austral
WED
11:10PM
LORETTA
WED
11:20PM
Late November
WED
11:40PM
Penelope Swales and the Stranded Assets
WED
11:50PM
Axe & the Ivory
THU
12:00AM
Cirque Hot Club
THU
12:10AM
Willie J & The Bad Books
THU
12:10AM
Mayhemic Music with No One to Blame!
Clermont's Music Clinic
THU
12:20AM
Pine-time Disco
DeeJay Katch
THU
12:30AM
Shoosh Yo Bush Cabaret
Betty Grumble
THU
12:30AM
Shoosh Yo Bush Cabaret
Crystal Stacey
THU
12:30AM
Shoosh Yo Bush Cabaret
Isabella Ferroni
THU
12:30AM
Shoosh Yo Bush Cabaret
Micah Rustichelli
THU
12:30AM
Shoosh Yo Bush Cabaret
Natano Fa
THU
12:30AM
Shoosh Yo Bush Cabaret
Richie LeStrange
THU
12:30AM
Shoosh Yo Bush Cabaret
Sam Daly
THU
12:30AM
Shoosh Yo Bush Cabaret
Siobhan Gibbs
THU
12:40AM
Midnight Tea Party
THU
5:15AM
Morning Meditation: Card Inspired Intentions
Erin Lee
THU
6:00AM
Dawn Chorus Bird Walk
Elliot Leach
THU
6:00AM
Dawn Chorus Bird Walk
Roy Sonnenburg
Ages: 12+
Buy Now - $95
Waitlist
THU
6:00AM
Discover Freediving
Elle and James
THU
6:00AM
Guided Transmission: Ever New, Ever Creative
Chris Lane
THU
6:00AM
Guided Transmission: Ever New, Ever Creative
Luke Wright
THU
6:00AM
Kriya For Elevation
Natalie and Adam
THU
6:00AM
Taoist Qigong: Internal Acupuncture
Alex Mitchinson
THU
6:30AM
Morning Run Crew
Festival Feet
THU
6:30AM
Yoga Unplugged
Gwyn Williams
THU
7:30AM
Embodiment Dance: Bear On The Ice Mountain
Creation's Lovestory
THU
7:30AM
Embodiment Dance: Bear On The Ice Mountain
Lee Hardisty
THU
7:30AM
Morning Bliss Yoga
Anya & Stef of West End Yoga
THU
7:30AM
Releasing Trauma Flow
Pilgrim Yoga
THU
8:00AM
Auslan For Everyone
THU
8:00AM
First Wars: Episode 1
Truth Telling Theatrette
THU
8:00AM
Poets Breakfast
Jason Roweth
THU
8:00AM
Poets Breakfast
Keith McKenry and Friends
THU
8:00AM
Poets Breakfast
Oliver Roweth
THU
8:00AM
Poets Breakfast
Peter Mace - Bush Poet
THU
8:00AM
Scrabblicious
Mad Scrabblers
THU
8:00AM
Yolngu Culture and Traditional Bush Medicine Healing Circle
Traditional Healing Women Of North East Arnhem Land
THU
8:15AM
Cirque Bar
THU
8:15AM
Birds of Woodfordia
Elliot Leach
THU
8:15AM
Birds of Woodfordia
Roy Sonnenburg
THU
8:15AM
Traditional Tunes Open Session
Festival Friends
THU
8:30AM
Brave Dreamers, Let's Play
Brave Dreamers
THU
8:30AM
Buggy Decoration Workshop
Festival Friends - Circus
THU
8:30AM
Ceremony Choir Rehearsal
Festival Friends
THU
8:30AM
Circus Play
Festival Friends - Circus
THU
8:30AM
Cool Kids Yoga
Children of Yoga
THU
8:30AM
Folkaphonic Rehearsal
Folkaphonic Youth Folk Orchestra
THU
8:30AM
Jinibara Spear Throwing
Jason Murphy
Ages: 12+
Buy Now - $25
Waitlist
THU
8:30AM
Know Your Knots
Laureen Tkacik
Ages: 18+
Buy Now - $65
Waitlist
THU
8:30AM
Resin Bangles
Anita Baills of Nature's Forge
Ages: 14+
Buy Now - $75
Waitlist
THU
8:30AM
Silver Textured Ring
The Mobile Jewellery Tutor
THU
8:30AM
Singing In Harmony
The Alum Ridge Boys & Ashlee
THU
8:30AM
Wake Up and Juggle Up
Kids Are Great
THU
8:30AM
Workshop Registration
Festival Friends - Circus
THU
8:45AM
Bushfoods Walk
Andrew Pengelly
THU
8:45AM
Bushfoods Walk
Wild Yeast Zoo
THU
8:45AM
Who Are You? Storytime
The Fairy Green
THU
9:00AM
Lettering House
THU
9:00AM
Tenzin Choegyal
THU
9:00AM
The Museum of Interactive Effigies
THU
9:00AM
Auslan Yoga Class
Rebecca Jones
THU
9:00AM
Craic o’Dawn Open Slow Tunes Session
Festival Friends
THU
9:00AM
First Wars: Episode 2
Truth Telling Theatrette
THU
9:00AM
Good Morning Woodfordia!
Fiona Scott-Norman
THU
9:00AM
Good Morning Woodfordia!
Harley Breen
THU
9:00AM
Heart Centred Yoga
Trilliah and Jacqui Hunt
THU
9:00AM
Hoola Hoops and Ukes
Mz Mally Moo's Music 4 Minis
Ages: 10+
Buy Now - $15
Waitlist
THU
9:00AM
Itagame: Folded and Dyed Paper
Skye Morrison
Ages: 12+
Buy Now - $55
Waitlist
THU
9:00AM
Para Flower Crown
RakoPasefika
Ages: 12+
Buy Now - $35
Waitlist
THU
9:00AM
Sew a Woodford Bag
Carol Wilmot
Ages: 16+
Buy Now - $150
Waitlist
THU
9:00AM
Spring Steel Triangle Workshop
Cracked Anvil Forge
Ages: 12+
Buy Now - $60
Waitlist
THU
9:00AM
Stained Glass Heart Mosaic
Catherine Conaty
THU
9:00AM
The Repair Tent
Carol Wilmot
Ages: All Ages
Buy Now - $15
Waitlist
THU
9:00AM
Weaving Plant Identification Walk
René Bahloo
THU
9:00AM
Wisdom Talks: Traditions of India
Bindu Rajendren
THU
9:00AM
Wisdom Talks: Traditions of India
Geoff Wood
THU
9:00AM
Wisdom Talks: Traditions of India
Sangeet Mishra and Shen Flindell
THU
9:15AM
Artist / Acrobat
THU
9:15AM
Nook Minstrel
Niq Reefman
THU
9:30AM
Manoeuvre Stilt Performers
THU
9:30AM
The Wobble Bus
THU
9:30AM
Forest Bathing Eases Eco-Anxiety
David Roland
Ages: 12+
Buy Now - $60
Waitlist
THU
9:30AM
Pottery on the Wheel
Potters of Woodfordia
THU
9:30AM
Sunny Coast Feature
Harii Bandhu
THU
9:30AM
Sunny Coast Feature
O' Little Sister
Ages: 10+
Buy Now - $80
Waitlist
THU
9:30AM
Unleash Your Creativity With Alcohol Inks
Katie Grubb & Tomaya Weiser
THU
10:00AM
Mandala House - The Architecture of Awakening
THU
10:00AM
Rising Waves
THU
10:00AM
Circus Skills for Beginners
Milk Crate Circus
THU
10:00AM
Competing Heats
The Great Band Competition
THU
10:00AM
First Wars: Episode 3
Truth Telling Theatrette
Ages: 10+
Buy Now - $60
Waitlist
THU
10:00AM
Klay Kreatures
The Squeaking Tribe
THU
10:00AM
Lantern Making and Procession
Festival Friends
THU
10:00AM
Learn and Share Trad Tunes By Ear
Festival Friends
THU
10:00AM
Magic Tote Art
Aura the Fairy and Friends
THU
10:00AM
Movement for Everybody
Nirvana Pilkington
THU
10:00AM
Music Box
Sylph Circus
Ages: 12+
Buy Now - $25
Waitlist
THU
10:00AM
Portrait Photography
Embellysh Photography
THU
10:00AM
The Elders
Memetica
THU
10:00AM
The String Gathering Workshop
The String Contingent
THU
10:00AM
The World of Clay
Play with Clay
THU
10:00AM
Ukelele Jam
Festival Friends
THU
10:00AM
Weave Your Shade
Festival Friends - Children
THU
10:00AM
Woodfordia Community Zine
Jeremy Staples
THU
10:10AM
Play as a Digital Child
QUT Digital Media Research Centre
THU
10:15AM
Cocoloco
THU
10:15AM
Jinibara Culture
Jinibara Speaks
THU
10:15AM
Silk Fans with Miss Fey
Miss Fey Fantastic
THU
10:15AM
Wild Necklaces
The Glued Collagerie
THU
10:30AM
Emir and the Phoenix
THU
10:30AM
Haystack Mountain Hermits
THU
10:30AM
A Little Bit of Circus
Kids Are Great
THU
10:30AM
Arts Forum
Karen Middleton
THU
10:30AM
Arts Forum
Leeanne Enoch
THU
10:30AM
Arts Forum
Tony Burke
THU
10:30AM
Blues Breakfast BBQ
Fiona Boyes
THU
10:30AM
Blues Breakfast BBQ
Karise Eden
THU
10:30AM
Blues Breakfast BBQ
Lecia Louise
THU
10:30AM
Disco Seagulls
Brackish Collective
Ages: 12+
Buy Now - $120
Waitlist
THU
10:30AM
Eco Dye A Scarf
Natalie Billing
THU
10:30AM
Finding Your True North
Tom Robb
THU
10:30AM
Milk Carton Hanging Planters
Lisa Iselin Sundog Craft
THU
10:40AM
JB Paterson
THU
10:45AM
Gubbi Gubbi Dance Troupe
THU
10:45AM
Jinibara Dancers
THU
10:45AM
Humus: Soil and Human Health
Graeme Sait
THU
11:00AM
Daniel Champagne
THU
11:00AM
Afrobeat Dance
Unbreakables Dance Crew
THU
11:00AM
Backbone Drama Workshop
Backbone Young Creators Workshops
THU
11:00AM
Beautiful Beading
The Fairy Green
THU
11:00AM
First Wars: Episode 1
Truth Telling Theatrette
THU
11:00AM
Good Tunes
Festival Friends
THU
11:00AM
Korero Canvas
Niq Reefman
THU
11:00AM
Tai Chi and Chi Gong
Sifu Andy Green
Ages: 16+
Buy Now - $55
Waitlist
THU
11:00AM
Tea Blending
Tour de Tea
THU
11:15AM
Scott's BMX Trick Bike Show
Scott's BMX Trick Bike Show
THU
11:30AM
Dr Hubble's Bubbles
THU
11:30AM
Autism is a Cat – Minority Experiences in Poetry
Oliver Roweth
THU
11:30AM
Acro Balance and Dance
Kids Are Great
THU
11:30AM
Introduction to Bodhran Workshop
Rory Kelly
THU
11:30AM
Let's Write a Song
The Shining Hour
THU
11:30AM
Puzzle Ponderings
Festival Friends - Children
Ages: 14+
Buy Now - $65
Waitlist
THU
11:30AM
Silver Pendant
The Mobile Jewellery Tutor
THU
12:00PM
Jack Davies and The Bush Chooks
THU
12:00PM
WANDERERS
THU
12:00PM
Acro Yoga Workshop
Brisbane AcroYoga
Ages: 14+
Buy Now - $80
Waitlist
THU
12:00PM
Botanical Carving and Printing
Mt Ninderry Art House
Ages: 12+
Buy Now - $35
Waitlist
THU
12:00PM
Circular Vintage Tablecloth Skirt
Carol Wilmot
THU
12:00PM
First Wars: Episode 2
Truth Telling Theatrette
Ages: 15+
Buy Now - $110
Waitlist
THU
12:00PM
Getting Started With Copper Work
Flame and Pickle
THU
12:00PM
The Adventures of Bob the Railway Dog
Preston
THU
12:00PM
The Lies that Made Australia
Keith McKenry and Friends
Ages: 13+
Buy Now - $55
Waitlist
THU
12:00PM
Weaving With Waste
Aly de Groot
THU
12:10PM
Charlie Needs Braces
THU
12:15PM
Indian Temple Dance Workshop
Bindu Rajendren
THU
12:15PM
Let's Talk Magic Mushrooms
Emily Rigby
Ages: 12+
Buy Now - $60
Waitlist
THU
12:15PM
Pottery on the Wheel
Potters of Woodfordia
THU
12:20PM
Sand Drawing from Vanuatu
Leweton Cultural Experience
THU
12:30PM
Sangeet Mishra and Shen Flindell
Ages: 10+
Buy Now - $35
Waitlist
THU
12:30PM
Draw The Music
Jennifer Andrews
THU
12:30PM
Planet Lava for Kids
Milk Crate Circus
THU
12:30PM
The Elders
Memetica
THU
12:45PM
Rema: To Emit Light
RakoPasefika
THU
12:45PM
Rema: To Emit Light
Rindi Harradine
THU
1:00PM
Andy Copeman - Medicine Man Music feat. Laurel Bay Tree
THU
1:00PM
Buzzy Bee Ecology
Amelie Ecology
THU
1:00PM
First Wars: Episode 3
Truth Telling Theatrette
THU
1:00PM
Hoop and Juggle Jam
Festival Friends - Circus
THU
1:00PM
Japanese Butoh Dance Workshop
Yuki Taniguchi
THU
1:00PM
Song Session
Festival Friends
THU
1:00PM
Whistle/Flute: Beginner and Intermediate
Belinda Tucker
THU
1:15PM
Circus in a Suitcase
Kids Are Great
THU
1:15PM
How To Start Your Zero Waste Journey
Mia Swainson
THU
1:15PM
Playdough Pranks
Festival Friends - Children
THU
1:20PM
Lizzie Flynn & The Runaway Trains
THU
1:30PM
Dougie MacLean
THU
1:30PM
Mitch King
THU
1:30PM
Afrobeat Dance
Unbreakables Dance Crew
THU
1:30PM
Bushland Message Board
Nancy Brown
Ages: 12+
Buy Now - $55
Waitlist
THU
1:30PM
Eco Dye A Concertina Book
Natalie Billing
THU
1:30PM
Monster Madness
The Recreators
THU
1:30PM
Queensland’s Energy Evolution: Powering our Future with Green Energy
Mick de Brenni
Ages: 14+
Buy Now - $75
Waitlist
THU
1:30PM
Silver Textured Ring
The Mobile Jewellery Tutor
THU
1:40PM
Late November
THU
2:00PM
EMPRESS Stiltdance
THU
2:00PM
Shed Choir
THU
2:00PM
The Mask Family
THU
2:00PM
ABC Live Recording
Sarah Howells
THU
2:00PM
Building a Sandcastle
Sandshapers Co.
THU
2:00PM
Fiddle: Beginner and Intermediate
Kristin Kelly
THU
2:00PM
First Wars: Episode 1
Truth Telling Theatrette
THU
2:00PM
Jinibara Cultural Talk
Jason Murphy
Ages: 12+
Buy Now - $20
Waitlist
THU
2:00PM
Making Jewellery with Guitar Strings
Ally Row
Ages: 15+
Buy Now - $115
Waitlist
THU
2:00PM
Marionette Making
The Squeaking Tribe
THU
2:00PM
The Pleasuredome
Deja Voodoo - Juju Jungle
THU
2:00PM
Time to Shine at The Pine
Festival Friends
THU
2:15PM
Bush Critters
Tracy Lewis Art
THU
2:15PM
Your Hands’ Story
Festival Friends - Children
THU
2:30PM
Kaput
THU
2:30PM
Drum, Song and Dance Workshop
Samoko - Sam Okoth
THU
2:30PM
Group Singing for New Parents and Babies
Gemma Turner
THU
2:45PM
Rhoda Roberts AO
THU
2:45PM
Yirrmal
THU
2:45PM
Ancient Culture, New Conversation: Tenzin Choegyal
Rhoda Roberts AO
THU
2:45PM
Ancient Culture, New Conversation: Tenzin Choegyal
Tenzin Choegyal
THU
3:00PM
Artist / Acrobat
THU
3:00PM
Charlotte Le Lievre
THU
3:00PM
Ernest Aines
THU
3:00PM
Yarrabah Cultural Dancers
THU
3:00PM
Art Womb
Kids Are Great
THU
3:00PM
Blacksmithing Demonstration
Cracked Anvil Forge
THU
3:00PM
Fire Spinning
RakoPasefika
THU
3:00PM
First Wars: Episode 2
Truth Telling Theatrette
THU
3:00PM
Gravelrash MC
Brackish Collective
THU
3:00PM
Guitar: Beginner and Intermediate
Alan Kelly
Ages: 18+
Buy Now - $45
Waitlist
THU
3:00PM
Home-Made Skin Care
Gayle Richens
THU
3:00PM
Indian Bhangra Dance Workshop
Rich Virsa Bhangra Dance Academy
THU
3:00PM
Magic Timber Melodies
Humarimba
Ages: 12+
Buy Now - $60
Waitlist
THU
3:00PM
Pottery on the Wheel
Potters of Woodfordia
THU
3:00PM
Puppet Making and Non-Verbal Object Theatre Workshop
Object Collective
THU
3:00PM
Scrabblicious
Mad Scrabblers
Ages: 14+
Buy Now - $75
Waitlist
THU
3:00PM
Wood Whale Figurine Carving for Teens
Yi-Jung Hsien
THU
3:10PM
Gosti
THU
3:10PM
The String Contingent
THU
3:15PM
Sunflowers Pop
Festival Friends - Children
THU
3:15PM
The Button King
Niq Reefman
THU
3:30PM
In2Play
Byron Youth Theatre
Ages: 18+
Buy Now - $70
Waitlist
THU
3:30PM
Leather Plant Hanger
Juwel
THU
3:30PM
The Great Beach Adventure
Jacob Watton
Ages: 12+
Buy Now - $35
Waitlist
THU
3:30PM
Watercolour Painting
Artfolk
Ages: 12+
Buy Now - $55
Waitlist
THU
3:30PM
Weaving is Healing
René Bahloo
THU
3:30PM
Wild World of Reptiles
Jean-Marc Hero
THU
3:40PM
Axe & the Ivory
THU
3:45PM
Manoeuvre Stilt Performers
THU
4:00PM
Bodhran: Beginner and Intermediate
Rory Kelly
THU
4:00PM
Bunky Gets Up To More Mischief
Grandma and Bunky
THU
4:00PM
Come Away With The Fae
Folly Games
THU
4:00PM
First Wars: Episode 3
Truth Telling Theatrette
Ages: 8+
Buy Now - $35
Waitlist
THU
4:00PM
Gelli Plate Printing
Once More Creative
THU
4:00PM
Scottish Tunes
Festival Friends
THU
4:00PM
Tales From Many Lands
StoryBeats
THU
4:00PM
The People's Dance Party: Immersive Experience
Bring A Plate Inclusive Dance Company
THU
4:15PM
Arrkula Yinbayarra (Together We Sing)
Borroloola Cultural Songwomen feat. Dr Shellie Morris AO
THU
4:15PM
Declare You Care
Costa Georgiadis
THU
4:30PM
Cocoloco
THU
4:30PM
Hannah Rarity
THU
4:30PM
Making Movies
THU
4:30PM
A Performance for the Whole Family
The Pitts Family Circus
THU
4:30PM
African Dance Workshop
African Fusion Collective
SERIES
Waitlist
THU
4:30PM
Eco Dye A Scarf
Natalie Billing
Ages: 14+
Buy Now - $65
Waitlist
THU
4:30PM
Silver Textured Earrings
The Mobile Jewellery Tutor
THU
4:30PM
The Tango Lesson
Diez Cuerdas
THU
4:40PM
Lisa O’Neill
THU
4:40PM
Salt and Steel
THU
4:45PM
The Mask Family
THU
4:50PM
Božo Vrečo (Bosnia)
THU
5:00PM
Emir and the Phoenix
THU
5:00PM
Ukulele Death Squad
THU
5:00PM
Blacksmithing Demonstration
Cracked Anvil Forge
THU
5:00PM
Elements Embodied Yoga: Earthing
Chris Lane
THU
5:00PM
Elements Embodied Yoga: Earthing
Sally Meredith - Elements Embodied
THU
5:00PM
First Wars: Episode 1
Truth Telling Theatrette
THU
5:00PM
Folk Singing: Beginner and Intermediate
Gen Douw
THU
5:00PM
The Elders
Memetica
THU
5:10PM
LORETTA
THU
5:30PM
English Tunes
Festival Friends
THU
5:45PM
Botanicals
Something Circus
THU
5:45PM
How Trumpism changed Australia and The Shocking Consequences For Us of a Second Term
Bruce Wolpe
THU
5:45PM
How Trumpism changed Australia and The Shocking Consequences For Us of a Second Term
Flip Prior
THU
5:50PM
Djumburru Nyiwal Djabuguy Dancers
THU
5:50PM
Farhan Shah & SufiOz
THU
6:00PM
Oceanique
THU
6:00PM
Steph Strings
THU
6:00PM
Woodford Morris Dancers
THU
6:00PM
Blues Into Your Fingertips
Clermont's Music Clinic
Ages: 12+
Buy Now - $25
Waitlist
THU
6:00PM
Creative Journalling: Collage
Jeremy Staples
THU
6:00PM
First Wars: Episode 2
Truth Telling Theatrette
Ages: 18+
Buy Now - $70
Waitlist
THU
6:00PM
Pottery on the Wheel: Ghost
Potters of Woodfordia
THU
6:00PM
The Between
Folly Games
THU
6:00PM
Tibet Dance Theatre: Sorcerers and Magicians
Tenzin Choegyal
THU
6:00PM
Tibet Dance Theatre: Sorcerers and Magicians
Tenzin Kunsang
THU
6:10PM
Michael Waugh
THU
6:20PM
Jackie Marshall
THU
6:20PM
Jex Lopez
THU
6:30PM
Bolster & Lee
THU
6:30PM
F!SH
THU
6:30PM
Dusk
Splash Mob Theatre
Ages: 14+
Buy Now - $75
Waitlist
THU
6:30PM
Silver Textured Ring
The Mobile Jewellery Tutor
THU
6:40PM
Chong Ali
THU
7:00PM
Agai
Leweton Cultural Experience
THU
7:00PM
Agai
RakoPasefika
THU
7:00PM
Agitation Sessions
The Blak Laundry
THU
7:00PM
Fire Jam
Ascension Fire
THU
7:00PM
First Wars: Episode 3
Truth Telling Theatrette
THU
7:00PM
Old Time
Festival Friends
THU
7:15PM
Cirque Cabaret
Crystal Stacey
THU
7:15PM
Cirque Cabaret
David Trappes
THU
7:15PM
Cirque Cabaret
Jacqueline Furey
THU
7:15PM
Cirque Cabaret
Micah Rustichelli
THU
7:15PM
Cirque Cabaret
Sam Daly
THU
7:15PM
Cirque Cabaret
We Fell To Earth
THU
7:15PM
Faking It!
Toby Walsh
THU
7:30PM
EMPRESS Stiltdance
THU
7:30PM
Ceremony: Connect and Remember Who We Are
Robin Clayfield and the Sacred Union Labyrinth Troupe
THU
7:30PM
Ceremony: Connect and Remember Who We Are
Sacred Union Labyrinth Band
THU
7:30PM
Comedy Club
Michael Connell
THU
7:30PM
Comedy Club
Nick Capper
THU
7:30PM
Comedy Club
Nicolette Minster
THU
7:30PM
Comedy Club
The Birdmann and Egg
THU
7:30PM
Comedy Club
Ting Lim
THU
7:30PM
Comedy Club
Trent H Baumann
THU
7:30PM
Dungeons and Dragons
Drinking & Dragons
THU
7:40PM
Claire Anne Taylor
THU
7:40PM
Dallahan
THU
7:45PM
Mamma Mia!! Danza di Taranta
Zumpa
THU
8:00PM
Rizo
THU
8:00PM
First Wars: Episode 1
Truth Telling Theatrette
THU
8:00PM
Gifts for a Beautiful Future
LightnUp Inc
THU
8:00PM
Juju Jungle
Deja Voodoo - Juju Jungle
THU
8:10PM
Chocolate Strings
THU
8:30PM
ALL DAY FRITZ
THU
8:30PM
Djuelu the Village Scribe
THU
8:30PM
KOORALBYN
THU
8:30PM
Temple of Juju
Deja Voodoo - Juju Jungle
THU
8:50PM
The Shining Hour
THU
9:00PM
F!SH
THU
9:00PM
El Señor de los Trompos
Penelope and Aquiles
THU
9:00PM
First Wars: Episode 2
Truth Telling Theatrette
THU
9:00PM
GODZ
Head First Acrobats
THU
9:00PM
Irish Tunes
Festival Friends
THU
9:10PM
Karise Eden
THU
9:10PM
The Alum Ridge Boys & Ashlee
THU
9:30PM
FANTASTIC
The Birdmann and Egg
THU
9:40PM
Chaperone
THU
9:45PM
Fiesta Latina Dance Party
Izalco Band
THU
9:45PM
Temple of Juju
Deja Voodoo - Juju Jungle
THU
9:50PM
AFRO DIZZI ACT
THU
10:00PM
DancingWater
THU
10:00PM
First Wars: Episode 3
Truth Telling Theatrette
THU
10:00PM
Hot Mess Comedy
Dane Simpson
THU
10:00PM
Hot Mess Comedy
Michael Connell
THU
10:00PM
Hot Mess Comedy
Nicolette Minster
THU
10:00PM
Hot Mess Comedy
Sandeep Totlani
THU
10:00PM
Hot Mess Comedy
Ting Lim
THU
10:20PM
Ethnotik Gamelan Orkestra & Wayang Kulit
THU
10:40PM
Doc Halibut
THU
10:40PM
Nine Year Sister
THU
11:00PM
Lolo Lovina
THU
11:00PM
Temple of Juju
Deja Voodoo - Juju Jungle
THU
11:30PM
Austral
THU
11:30PM
Matt & The Mayor
THU
11:30PM
Ungus Ungus Ungus
THU
11:30PM
Upbeat Lord
THU
11:40PM
Martha Spencer and Archer
THU
11:50PM
Menaka
FRI
12:00AM
Cirque Hot Club
FRI
12:00AM
Fin's Contingency Plan
FRI
12:10AM
Dave Wright & The Midnight Ramblers
FRI
12:10AM
Doc Halibut
FRI
12:20AM
Chaperone
FRI
12:30AM
The Imprints
FRI
12:50AM
Pine-time Disco
Coco Varma
FRI
1:00AM
Galleon
FRI
5:15AM
Morning Meditation: Explore and Listen
Luke Wright
FRI
6:00AM
A Heart Opening Journey: Breath of Life
Mago Menla
FRI
6:00AM
Elements Embodied Yoga: Rising Upwards
Chris Lane
FRI
6:00AM
Elements Embodied Yoga: Rising Upwards
Sally Meredith - Elements Embodied
FRI
6:00AM
Grounding Warrior Yoga
Pilgrim Yoga
FRI
6:30AM
Morning Run Crew
Festival Feet
FRI
6:30AM
Yoga Unplugged
Erin Lee
FRI
7:30AM
Heart Centred Yoga
Trilliah and Jacqui Hunt
FRI
7:30AM
Kundalini Power Class
Natalie and Adam
FRI
8:00AM
Auslan For Everyone
FRI
8:00AM
First Wars: Episode 1
Truth Telling Theatrette
FRI
8:00AM
Forest Bathing Walk
David Roland
FRI
8:00AM
Poets Breakfast
CJ Shaw
FRI
8:00AM
Poets Breakfast
Gabrielle Journey Jones
FRI
8:00AM
Poets Breakfast
Jason Roweth
FRI
8:00AM
Poets Breakfast
Luke Robinson
FRI
8:00AM
Scrabblicious
Mad Scrabblers
FRI
8:00AM
Yolngu Culture and Traditional Bush Medicine Healing Circle
Traditional Healing Women Of North East Arnhem Land
FRI
8:15AM
Cirque Bar
FRI
8:15AM
Arrkula Yinbayarra (Together We Sing)
Borroloola Cultural Songwomen feat. Dr Shellie Morris AO
FRI
8:15AM
Traditional Tunes Open Session
Festival Friends
FRI
8:30AM
Beginners Circus Skills
Festival Friends - Circus
FRI
8:30AM
Buggy Decoration Workshop
Festival Friends - Circus
FRI
8:30AM
Ceremony Choir Rehearsal
Festival Friends
FRI
8:30AM
Circus Play
Festival Friends - Circus
FRI
8:30AM
Family Yoga
Children of Yoga
FRI
8:30AM
Folkaphonic Rehearsal
Folkaphonic Youth Folk Orchestra
FRI
8:30AM
Hokkien Language Music Workshop
Kim Yang
FRI
8:30AM
In2Play
Byron Youth Theatre
Ages: 12+
Buy Now - $55
Waitlist
FRI
8:30AM
Random Weave Basketry
Zimmi Forest
Ages: 14+
Buy Now - $75
Waitlist
FRI
8:30AM
Silver Textured Ring
The Mobile Jewellery Tutor
FRI
8:30AM
Wake Up and Juggle Up
Kids Are Great
FRI
8:30AM
Workshop Registration
Festival Friends - Circus
FRI
8:45AM
Who Are You? Storytime
The Fairy Green
FRI
9:00AM
Leah Flanagan
FRI
9:00AM
Lettering House
FRI
9:00AM
The Museum of Interactive Effigies
Ages: 14+
Buy Now - $35
Waitlist
FRI
9:00AM
Australian Bunting
Carol Wilmot
FRI
9:00AM
Butterfly and Other Small Wildlife Wander
Helen Schwencke
FRI
9:00AM
First Wars: Episode 2
Truth Telling Theatrette
FRI
9:00AM
Good Morning Woodfordia!
Fiona Scott-Norman
FRI
9:00AM
Good Morning Woodfordia!
Harley Breen
FRI
9:00AM
Gravelrash MC
Brackish Collective
Ages: 8+
Buy Now - $45
Waitlist
FRI
9:00AM
Herbal First Aid
Natureweavers
FRI
9:00AM
Learn Tunes with Sheet Music
Festival Friends
FRI
9:00AM
Lower Back Therapy Workshop
Chris Lane
FRI
9:00AM
Lower Back Therapy Workshop
Gwyn Williams
Ages: 10+
Buy Now - $55
Waitlist
FRI
9:00AM
Mask Making
Jane Richens
FRI
9:00AM
Music for Minis
Mz Mally Moo's Music 4 Minis
Ages: 16+
Buy Now - $80
Waitlist
FRI
9:00AM
S Hooks Workshop
Cracked Anvil Forge
FRI
9:00AM
Taoist Qigong: Abdominal Breathe Work
Alex Mitchinson
FRI
9:00AM
The Repair Tent
Carol Wilmot
Ages: 15+
Buy Now - $55
Waitlist
FRI
9:00AM
Weaving Workshop
Leweton Cultural Experience
FRI
9:00AM
Wisdom Talks: Appalachian Mountain Music
Geoff Wood
FRI
9:00AM
Wisdom Talks: Appalachian Mountain Music
Martha Spencer and Archer
FRI
9:30AM
Object Collective
FRI
9:30AM
Preston
Ages: 14+
Buy Now - $35
Waitlist
FRI
9:30AM
Intuitive Painting in Nature
Art of Flow
FRI
9:30AM
LizzieLand
Liz Young
FRI
9:30AM
Party With The Planet: How Festivals Are Uniting To Tackle Waste
Berish Bilander
Ages: 12+
Buy Now - $60
Waitlist
FRI
9:30AM
Pottery on the Wheel
Potters of Woodfordia
Ages: 14+
Buy Now - $35
Waitlist
FRI
9:30AM
Stamp and Print Making
Jason Murphy
FRI
9:30AM
Sunny Coast Feature
Darcy Kate
FRI
9:30AM
Sunny Coast Feature
Hannaka and Yibalo
FRI
10:00AM
Mandala House - The Architecture of Awakening
FRI
10:00AM
Rising Waves
FRI
10:00AM
Circus Skills for Beginners
Milk Crate Circus
FRI
10:00AM
Competing Heats
The Great Band Competition
FRI
10:00AM
First Wars: Episode 3
Truth Telling Theatrette
FRI
10:00AM
Italian Tunes
Festival Friends
FRI
10:00AM
Jinibara Culture
Jinibara Speaks
Ages: 10+
Buy Now - $60
Waitlist
FRI
10:00AM
Klay Kreatures
The Squeaking Tribe
FRI
10:00AM
Lantern Making and Procession
Festival Friends
FRI
10:00AM
Mandolin Family Workshop
Charlie & Jensen
FRI
10:00AM
Movement for Everybody
Nirvana Pilkington
Ages: 12+
Buy Now - $25
Waitlist
FRI
10:00AM
Portrait Photography
Embellysh Photography
FRI
10:00AM
Rema: To Emit Light
RakoPasefika
FRI
10:00AM
Rema: To Emit Light
Rindi Harradine
FRI
10:00AM
The World of Clay
Play with Clay
FRI
10:00AM
Ukelele Jam
Festival Friends
FRI
10:00AM
Weave Your Shade
Festival Friends - Children
FRI
10:00AM
Woodfordia Community Zine
Jeremy Staples
FRI
10:15AM
Cool Tyre Wallets
Sunny Days - Rise, Nourish & Thrive
FRI
10:15AM
Group Singing for New Parents and Babies
Gemma Turner
FRI
10:15AM
Hoops with Miss Fey
Miss Fey Fantastic
FRI
10:15AM
Your Hands’ Story
Festival Friends - Children
FRI
10:30AM
Bolivia Marka Dance Group
FRI
10:30AM
Cocoloco
FRI
10:30AM
Maggie Rigby
FRI
10:30AM
A Little Bit of Circus
Kids Are Great
FRI
10:30AM
Blues Breakfast BBQ
Cass Eager
FRI
10:30AM
Blues Breakfast BBQ
Fiona Boyes
FRI
10:30AM
Blues Breakfast BBQ
Steph Strings
FRI
10:30AM
Know Your Tracks
Nancy Brown
FRI
10:30AM
The Elders
Memetica
FRI
10:40AM
Sangeet Mishra and Shen Flindell
FRI
10:45AM
The Mask Family
FRI
10:45AM
Yarrabah Cultural Dancers
FRI
11:00AM
Kim Yang
FRI
11:00AM
Manoeuvre Stilt Performers
FRI
11:00AM
AI and Society
QUT Digital Media Research Centre
FRI
11:00AM
Backbone Drama Workshop
Backbone Young Creators Workshops
FRI
11:00AM
Bridging The Gap
Tom Robb
FRI
11:00AM
Dance of the Divine Enchantress Workshop
Bindu Rajendren
FRI
11:00AM
Eat Your Face
Festival Friends - Children
FRI
11:00AM
First Wars: Episode 1
Truth Telling Theatrette
Ages: 16+
Buy Now - $80
Waitlist
FRI
11:00AM
Forged Metal Heart Workshop
Cracked Anvil Forge
FRI
11:00AM
Inspect a Gadget
Niq Reefman
FRI
11:00AM
Monster Madness
The Recreators
FRI
11:00AM
Old School Hip Hop Dance Workshop
Kirsty and Kester
FRI
11:00AM
Pull It Apart
Joe Hallenstein
FRI
11:20AM
Tango Dance Workshop
Diez Cuerdas
FRI
11:30AM
Acro Balance and Dance
Kids Are Great
FRI
11:30AM
Australian Dance Tunes
Festival Friends
FRI
11:30AM
Introduction to Guitar
Alan Kelly
Ages: 13 - 17
Buy Now - $35
Waitlist
FRI
11:30AM
Painting Characters for Teens
Artfolk
FRI
11:30AM
Sand Art Workshop
Monks of Tibet
FRI
11:30AM
Sand Art Workshop
Tenzin Choegyal
Ages: 14+
Buy Now - $65
Waitlist
FRI
11:30AM
Silver Textured Earrings
The Mobile Jewellery Tutor
FRI
11:30AM
Soapbox Skills
Gabrielle Journey Jones
FRI
11:45AM
Planet Lava
Milk Crate Circus
FRI
12:00PM
Assynt
FRI
12:00PM
Matt & The Mayor
FRI
12:00PM
Acro Yoga Workshop
Brisbane AcroYoga
Ages: 14+
Buy Now - $35
Waitlist
FRI
12:00PM
Create Patchwork
Carol Wilmot
Ages: 12+
Buy Now - $55
Waitlist
FRI
12:00PM
Crystal Crowns
Anita Baills of Nature's Forge
FRI
12:00PM
First Wars: Episode 2
Truth Telling Theatrette
FRI
12:00PM
Puzzle Ponderings
Festival Friends - Children
FRI
12:00PM
What the France...
Cécile Lacharme
FRI
12:00PM
What the France...
Colours in the Street
FRI
12:00PM
What the France...
Hugo Barriol
FRI
12:10PM
Djumburru Nyiwal Djabuguy Dancers
FRI
12:15PM
Afro Cuban Rumba Dance Workshop
Cuban Dance Company
Ages: 12+
Buy Now - $60
Waitlist
FRI
12:15PM
Pottery on the Wheel
Potters of Woodfordia
FRI
12:15PM
Transylvanian Fiddle Tunes
Mark Richards
FRI
12:30PM
Bridging The Gap Between LGBT-TV and Reality
Mahn Lion
FRI
12:30PM
Comedy Stretch
Dane Simpson
FRI
12:30PM
Comedy Stretch
Michael Connell
FRI
12:30PM
Comedy Stretch
Nearly Normal Norman
FRI
12:30PM
Comedy Stretch
Nicolette Minster
FRI
12:30PM
Folk Alliance Australia Youth Award Winner
Anna & Jordan
FRI
12:30PM
Folk Alliance Australia Youth Award Winner
Oceanique
Ages: 12+
Buy Now - $25
Waitlist
FRI
12:30PM
Know Your Knots
Laureen Tkacik
FRI
12:30PM
Woodfordia Energy Company
Festival Friends
FRI
12:40PM
Grumble Boogie
Betty Grumble
FRI
1:00PM
The Alum Ridge Boys & Ashlee
Ages: 14+
Buy Now - $55
Waitlist
FRI
1:00PM
Digital Screen Printing T-Shirts
Happy Bears Designs
FRI
1:00PM
El Señor de los Trompos
Penelope and Aquiles
FRI
1:00PM
First Wars: Episode 3
Truth Telling Theatrette
Ages: 18+
Buy Now - $70
Waitlist