Venue Clear

  • Parlour
  • Coopers Bar Folk Club
  • Amphigrande
  • Bazaar
  • Bluestown
  • Evergreens
  • Bob’s Bar
  • Luna
  • Pineapple Lounge
  • Lake Gkula
  • Village Green
  • Hilltop
  • The Mill
  • Around the Festival
  • Halcyon
  • The Craic
  • Mind Games
  • Cirque
  • Big Paint
  • Circus Lair
  • Puppet Joint
  • Streets
  • Chelsea
  • Places and Spaces
  • Stardust Theatre
  • Mish Mash
  • Nook
  • Burrow
  • Adorn
  • Atelier
  • Earth and Stone
  • The Loft
  • Rummage Room
  • The Nest
  • Museum of Interactive Effigies
  • Labyrinth
  • Out There
  • Story Line
  • Far Out
  • Pond
  • Fire Event Amphitheatre

Programme Clear

  • Music
  • Meditation in Motion
  • Workshops
  • Places and Spaces
  • On the Streets
  • Sessions
  • WordComedy
  • Children's
  • Talks and Ideas
  • Ceremony
  • Circus Workshops
  • ArtsCrafts
  • Dance Workshops
  • Music Workshops
  • Special Performance
  • CircusCabaret
  • Walks and Wanders

Date

  • TUE, Dec 27
  • WED, Dec 28
  • THU, Dec 29
  • FRI, Dec 30
  • SAT, Dec 31
  • SUN, Jan 01
TUE
12:00AM
All Strings Attached
TUE
12:00AM
Austral
TUE
12:00AM
The Steele Syndicate
TUE
12:10AM
Sorong Samarai
TUE
12:10AM
The Mojo Corner
TUE
12:30AM
Beier.Griffin.Pollak Trio
TUE
12:30AM
Firinn
TUE
12:30AM
Gold Member
TUE
12:30AM
The Urban Sea
TUE
1:20AM
Band Of Frequencies
TUE
1:20AM
Gusto Gusto
TUE
2:00AM
The Francis Wolves
TUE
5:15AM
Morning Meditation: Breath and Body
Luke Wright
TUE
6:00AM
Daily Tai Chi
Rod Ferguson Tai Chi Master
TUE
6:00AM
Kundalini Yoga: Spinal Wellness
Lee Hardisty
TUE
6:30AM
Yoga Unplugged
Gwyn Williams
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
TUE
7:00AM
Learn to Freedive in Lake Gkula Series 1
James Wark
TUE
7:30AM
Journey Into Self
Merryn Jane & Rufus
TUE
7:30AM
Yin Yoga Movement and Mantra
Jacqui Hunt & Katie Who
TUE
7:45AM
Episode 1: They Have Come to Stay
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
TUE
8:00AM
Brodie Buttons
TUE
8:00AM
Minou Duval
TUE
8:00AM
Craic o’ Dawn Open Session (shhh)
Festival Friends
TUE
8:00AM
Poets Breakfast
David Hallett
TUE
8:00AM
Poets Breakfast
Jason Roweth
TUE
8:00AM
Poets Breakfast
Linda Jay
TUE
8:00AM
Poets Breakfast
Skillz FJ
TUE
8:00AM
Scrabblicious
The Mad Scrabblers
TUE
8:30AM
Auslan For Everyone
TUE
8:30AM
Beginners Ukulele
Andrea Soler
TUE
8:30AM
Eco-Anxiety to Active Hope
Centre for Ecological Learning
TUE
8:30AM
Fire Choir Rehearsal
Festival Friends
TUE
8:30AM
Jinibara Spear Throwing
Jason Murphy
TUE
8:30AM
The Craft of Songwriting
Nadia Sunde
TUE
8:30AM
The Intergalactic Somethings
The Way of Play
TUE
8:30AM
Time to Juggle
Kids Are Great
TUE
8:45AM
The Beginning of Something New
The Fairy Green
TUE
8:45AM
The Elders
Memetica
TUE
8:45AM
Workshop Registration
Festival Friend - Circus
TUE
9:00AM
Barleyshakes
TUE
9:00AM
Jinibara Dance Group
TUE
9:00AM
Lettering House
TUE
9:00AM
Nearly Normal Norman
TUE
9:00AM
Uptown' Brown!
TUE
9:00AM
Episode 2: Save my People
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
TUE
9:00AM
Good Morning Woodfordia!
Fiona Scott-Norman
TUE
9:00AM
Good Morning Woodfordia!
Magda Szubanski
TUE
9:00AM
Grandma and Bunky
Grandma And Bunky The Very Naughty Monkey
TUE
9:00AM
Learn Tunes With Sheet Music
Festival Friends
TUE
9:00AM
Poster Mural Folk Art Project
Gavin Ryan
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
TUE
9:00AM
Silver Textured Earrings
The Mobile Jewellery Tudor
TUE
9:00AM
The People's Walk-estra
Festival Friends
TUE
9:00AM
Tightwire Workshop
Teisha Hinsch
TUE
9:15AM
Lolly Pop Ladies
The Mask Family
TUE
9:15AM
Yoga for Gratitude
Erin Lee
TUE
9:15AM
Yoga for Gratitude
Kate B & Nienke
TUE
9:20AM
Tim McMillan & Rachel Snow
TUE
9:20AM
Jinibara Welcome
Jinibara Speaks
Ages: 13+
Buy Now
Waitlist
TUE
9:30AM
Crystal Crown Workshop
Anita Baills of Nature's Forge
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
TUE
9:30AM
Eco Print a Concertina Book
Natalie Billing
Ages: 5+
Buy Now
Waitlist
TUE
9:30AM
Intro to Stencil Art
Sarah Sculley
TUE
9:30AM
Lettuce Turnip The Beets
Formidable Vegetable
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
TUE
9:30AM
Pottery on the Wheel
Potters of Woodfordia
Ages: 6+
Buy Now
Waitlist
TUE
9:30AM
Print and Draw Nature
Once More Creative
Ages: All Ages
Buy Now
Waitlist
TUE
9:30AM
Sew a Cloth Shopping Bag
Gayle Richens
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
TUE
9:30AM
Weaving a Weaver Bird Nest
Kris Martin
TUE
9:40AM
JC and the Tree
TUE
9:50AM
Joe Man Murphy
TUE
10:00AM
Kinetic Crested Cockatoo
TUE
10:00AM
Mandala House
TUE
10:00AM
The Woodford XI
TUE
10:00AM
Blues Dance Workshop
Hot Jam
TUE
10:00AM
Circus for Everyone
Amy Stuart and Isabelle Lawton
TUE
10:00AM
Episode 3: Freedom for our Lifetime
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
TUE
10:00AM
Folkaphonic Rehearsal
Folkaphonic Youth Orchestra
Ages: 10+
Buy Now
Waitlist
TUE
10:00AM
Klay Kreatures
The Squeaking Tribe
TUE
10:00AM
Lantern Making
Festival Friends
TUE
10:00AM
Meet, Connect and Celebrate Ceremony
The Sacred Union Labyrinth
TUE
10:00AM
Meet, Connect and Celebrate Ceremony
The Sacred Union Labyrinth Band
TUE
10:00AM
The Rhythm Diaries Book Launch
Greg Sheehan
TUE
10:00AM
The World of Clay
Play with Clay
TUE
10:00AM
Ukulele Jams
Festival Friends
TUE
10:00AM
Woodfordia Community Zine
Jeremy Staples
TUE
10:15AM
Flipbook People
TUE
10:15AM
Koordansende Koekebakkers: The Dutch Pancake Show
Ropeable
TUE
10:15AM
PomPom Tassels: Parent Catch Up
Mumma Got Skills
TUE
10:15AM
Pull it Apart
Joe Hallenstein
TUE
10:30AM
BluGuru
TUE
10:30AM
Adventure Playground
Jamie Parkin
TUE
10:30AM
Blues Breakfast BBQ
Ashlee Watkins & Andrew Small
TUE
10:30AM
Blues Breakfast BBQ
Hat Fitz and Cara
TUE
10:30AM
Blues Breakfast BBQ
Rich Davies & The Low Road
TUE
10:30AM
Circus in a Suitcase
Kids Are Great
TUE
10:30AM
Fishnet Bags
Lisa Iselin - Sundog Craft
TUE
10:30AM
Guerilla Gardening
Niq Reefman
TUE
10:30AM
The Buzz on Native Bees
Amelie Ecology
TUE
10:30AM
The Dao of Taiji Quan Workshop
Ahtee Chia
TUE
10:30AM
Zero-Carbon Australia: How Do We Get There?
Ian Lowe
TUE
10:45AM
Nearly Normal Norman
TUE
10:45AM
fLiNt
Brackish Collective
TUE
10:50AM
Festival of Small Halls Homecoming
Inn Echo
TUE
10:50AM
Festival of Small Halls Homecoming
Sam Buckingham
TUE
11:00AM
Alysha Brilla
TUE
11:00AM
Djuelu the Village Scribe
TUE
11:00AM
The Morrisons
TUE
11:00AM
The Mystery Bus
TUE
11:00AM
Cutie Patootie Rainbow Macrame
Sunny Days Rise, Nourish & Thrive
TUE
11:00AM
Episode 4: Strength to Stand a Long Time
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
TUE
11:00AM
General Circus Skills Workshop
Spaghetti Circus
TUE
11:00AM
Old School Hip Hop
Kirsty and Kester
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
TUE
11:00AM
Silver Textured Earrings
The Mobile Jewellery Tudor
TUE
11:00AM
The Roving Reporters
Bonnie and Zara
TUE
11:15AM
Resilient Thinking in an Everchanging World
Maree Lowes
TUE
11:20AM
Lenny Duff
TUE
11:30AM
Splash Test Dummies
TUE
11:30AM
Bluegrass
Festival Friends
Ages: 15+
Buy Now
Waitlist
TUE
11:30AM
Learn to Crochet
Yarn Creative
TUE
11:30AM
Performing Poetry
David Hallett
TUE
11:40AM
Lily and King
TUE
11:45AM
Roving Musical Wizardry
Niq Reefman
TUE
12:00PM
Asa Broomhall
TUE
12:00PM
Miss Eileen & King Lear
TUE
12:00PM
English Clog (Tap) Workshop
Coral Reid
TUE
12:00PM
Episode 5: His Warm Tears
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
Ages: 13+
Buy Now
Waitlist
TUE
12:00PM
Fabulous Feather Brooches
Kirsten Fletcher
TUE
12:00PM
Handprint Painting
Festival Friend - Children’s
TUE
12:00PM
Puppetry Antics
Professor Wallace's Puppet Theatre
TUE
12:00PM
Slackrope Workshop
Ropeable
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
TUE
12:00PM
Weaving is Healing with Pandanus
Rene Bahloo
TUE
12:10PM
Nearly Normal Norman
TUE
12:10PM
Body Percussion Workshop
Greg Sheehan
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
TUE
12:15PM
Pottery on the Wheel
Potters of Woodfordia
TUE
12:30PM
Adam Newling
TUE
12:30PM
Kay Proudlove
Ages: All Ages
Buy Now
Waitlist
TUE
12:30PM
Know Your Knots
Andrew Collins
Ages: All Ages
Buy Now
Waitlist
TUE
12:30PM
Know Your Knots
Laureen Tkacik
TUE
12:30PM
Music Camp Registration
Festival Friends
Ages: All Ages
Buy Now
Waitlist
TUE
12:30PM
Pencil Drawing
Jason Murphy
TUE
12:30PM
Reshaping Our Digital Society
QUT Digital Media Research Centre
TUE
12:30PM
Rubbish
Mic Conway and Robbie Long
TUE
12:50PM
Andrea Soler
TUE
12:50PM
Dya Singh
TUE
12:55PM
The Long Johns
TUE
1:00PM
Rising Waves
TUE
1:00PM
The Woodford XI
TUE
1:00PM
Episode 6: A Fair Deal for a Black Race
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
TUE
1:00PM
Fiddle: Beginner and Intermediate
Kristin Kelly
TUE
1:00PM
Fiddle: Beginner and Intermediate
Sofia Kelly
TUE
1:00PM
Open Training Space
Festival Friend - Circus
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
TUE
1:00PM
Silver Textured Ring
The Mobile Jewellery Tudor
TUE
1:10PM
Bush Critters
Tracy Lewis
TUE
1:15PM
Acro Magic
Kids Are Great
TUE
1:15PM
Good Tunes
Good Tunes
TUE
1:15PM
Mamma Loves Mediterranean Food
Ciao Mamma Kitchen
TUE
1:15PM
Playdough Play
Festival Friend - Children’s
TUE
1:15PM
Pocket Magic
Nancy Brown
TUE
1:30PM
Dear Doonan
TUE
1:30PM
Karen Law and Family
TUE
1:30PM
Kinetic Crested Cockatoo
TUE
1:30PM
Something Circus
TUE
1:30PM
Adventure Playground
Jamie Parkin
TUE
1:30PM
Amazonian Warriors Dance Workshop
Bolivia Marka
TUE
1:30PM
Luminous Lanterns
The Fairy Green
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
TUE
1:30PM
Upcycling Workshop
Carol Wilmot
TUE
1:40PM
Inn Echo
TUE
2:00PM
Parvyn
TUE
2:00PM
Episode 7: We are no longer Shadows
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
TUE
2:00PM
Guitar: Beginner and Intermediate
Alan Kelly
TUE
2:00PM
Guitar: Beginner and Intermediate
Mocara Kelly
Ages: 15+
Buy Now
Waitlist
TUE
2:00PM
Marionette Making
The Squeaking Tribe
TUE
2:00PM
Sun Safe Summer Striptease
Jacob Watton
TUE
2:00PM
Time to Shine at the Pine!
Festival Friends
TUE
2:00PM
Transforming Health: Learning from Tradition and Nature
Jon Wardle
TUE
2:15PM
Bubble Rainbow Implosion
Painting With Bubbles
TUE
2:20PM
Queensland Youth Folk Orchestra
TUE
2:30PM
Mia Wray
Ages: 15+
Buy Now
Waitlist
TUE
2:30PM
Beginners Leather Sandal Making
Pendragon Shoes
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
TUE
2:30PM
Botanical Carving and Printing
Mt Ninderry Art House
TUE
2:30PM
Lolly Pop Ladies
The Mask Family
TUE
2:30PM
Your Move My Move: Chess
Chess - Your Move
TUE
2:40PM
The Outhouse
See Saw
Ages: 16+
Buy Now
Waitlist
TUE
2:45PM
Non Verbal Storytelling
More Than Mime Theatre
TUE
2:45PM
Wearable Art
Tie Dye Magic
TUE
3:00PM
Miriam Lieberman Trio
TUE
3:00PM
Owen Campbell & The Cosmic People
TUE
3:00PM
Spaghetti Circus
TUE
3:00PM
Bollywood Dance Workshop
Dance Masala
TUE
3:00PM
Create Your Mate
Whatever Whatnots
TUE
3:00PM
Humarimba
Helen Bird
TUE
3:00PM
Introducing Art Womb
Kids Are Great
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
TUE
3:00PM
Pottery on the Wheel
Potters of Woodfordia
TUE
3:00PM
Scrabblicious
The Mad Scrabblers
TUE
3:00PM
Whistle/Flute: Beginner and Intermediate
Belinda Tucker
TUE
3:10PM
Tenzin Choegyal
TUE
3:15PM
Episode 1: They Have Come to Stay
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
TUE
3:15PM
Polkadot Dots
Festival Friend - Children’s
TUE
3:15PM
The Elders
Memetica
TUE
3:15PM
Woodfordia and Community Clean Energy Development
Scott Armstrong
TUE
3:30PM
The Jellyman's Daughter
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
TUE
3:30PM
Monotype Prints
Peter McLean
TUE
3:30PM
Pick a Ball, Any Ball
Ball Mania
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
TUE
3:30PM
Random Weave Basket Workshop
Zimmi Forest
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
TUE
3:30PM
Tree of Life Wool Painting
Dianne Conroy
TUE
3:50PM
Great Aunt
TUE
4:00PM
Ashlee Watkins & Andrew Small
TUE
4:00PM
Nearly Normal Norman
TUE
4:00PM
ReBeL BiNgO!
TUE
4:00PM
Grandma and Bunky
Grandma And Bunky The Very Naughty Monkey
TUE
4:00PM
Gravel Rash MC
Brackish Collective
TUE
4:00PM
Heartland
William Barton and Véronique Serret
TUE
4:00PM
Mandolin: Beginner and Intermediate
Penny Davies
TUE
4:00PM
Scottish Tunes
Festival Friends
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
TUE
4:00PM
Silver Pendant
The Mobile Jewellery Tudor
TUE
4:00PM
Walking Between Worlds
Heather Price and The Sacred Drum
TUE
4:00PM
Wildlife Storytelling
Sarah Pye
TUE
4:30PM
Anna Smyrk
TUE
4:30PM
Karl S. Williams
TUE
4:30PM
Click-Clack-Clickety-Clack: Play the Spoons
Jan 'Yarn' Wositzky
TUE
4:30PM
Clowning Workshop
Splash Test Dummies
TUE
4:30PM
English Morris Jig Dance-Off
Woodford Morris Dancers
TUE
4:30PM
Episode 2: Save my People
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
TUE
4:30PM
Koordansende Koekebakkers: The Dutch Pancake Show
Ropeable
TUE
4:30PM
Rethinking Bamboo: Prefabricated Laminate Bamboo Housing
Arief Rabik
TUE
4:30PM
Rethinking Bamboo: Prefabricated Laminate Bamboo Housing
Jed Long
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
TUE
4:30PM
Yo-Yo Flowers and Embroidery
Carol Wilmot
TUE
4:40PM
Cigány Weaver
TUE
5:00PM
Sacred Earth
TUE
5:00PM
Bodhran: Beginner and Intermediate
Donald McKay
TUE
5:00PM
Cirque Cabaret
Amy Stuart and Isabelle Lawton
TUE
5:00PM
Cirque Cabaret
Daniel Oldaker
TUE
5:00PM
Cirque Cabaret
FlipAntics
TUE
5:00PM
Cirque Cabaret
LanternHead
TUE
5:00PM
Cirque Cabaret
Skillz FJ
TUE
5:00PM
The Elders
Memetica
TUE
5:00PM
The Fae Consul
The New Game
TUE
5:20PM
Leonie Kingdom
TUE
5:30PM
Vinod Prasanna and Shen Flindell
TUE
5:30PM
Episode 3: Freedom for our Lifetime
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
TUE
5:30PM
Finding Flow Movement Session
Chris Lane
TUE
5:30PM
Finding Flow Movement Session
Takkesh Surf Flow
TUE
5:30PM
Irish Tunes
Festival Friends
TUE
5:30PM
Log Drumming Spectacular
Sorong Samarai
TUE
5:40PM
The Spooky Men's Chorale
TUE
5:45PM
Uptown' Brown!
TUE
6:00PM
Jesse
TUE
6:00PM
Sam Buckingham
TUE
6:00PM
The Wynter Of Our Disco Tent
TUE
6:00PM
Dirty Dancing
Lonely Boot Creations
TUE
6:00PM
Kelp Forest Permaculture: Winning the X Prize for Carbon Removal
Brian von Herzen
TUE
6:10PM
Marlon X Rulla
TUE
6:10PM
Band Registration
The Great Band Competition
TUE
6:30PM
Bluegrass to Bollywood
Clermont’s Clinic
TUE
6:30PM
Episode 4: Strength to Stand a Long Time
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
TUE
7:00PM
Yarrabah Traditional Dance Group
TUE
7:15PM
Woodfordia’s Firefly Adventure
Helen Schwencke
TUE
7:30PM
A Narrative Procession
LightnUp Inc
TUE
7:30PM
Welcome Ceremony
Festival Friends
TUE
7:30PM
Welcome Ceremony
Jinibara Dance Group
TUE
7:30PM
Welcome Ceremony
Samba Vibes
TUE
7:30PM
Welcome Ceremony
Sambaliscious
TUE
7:30PM
Welcome Ceremony
Two Toots Bob Didgeridoo
TUE
7:30PM
Welcome Ceremony
Welcome Ceremony
TUE
8:30PM
Episode 6: A Fair Deal for a Black Race
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
TUE
8:30PM
Silver Linings
Kirsty Webeck
TUE
8:40PM
Electric Fields
TUE
9:00PM
Grace Petrie with Ben Moss
TUE
9:00PM
Jem Cassar-Daley
TUE
9:00PM
LanternHead
TUE
9:00PM
Comedy Club
Dani Cabs
TUE
9:00PM
Comedy Club
David Quirk
TUE
9:00PM
Comedy Club
Harley Breen
TUE
9:00PM
Comedy Club
Otto & Astrid - Die Roten Punkte
TUE
9:00PM
Comedy Club
Steph Tisdell
TUE
9:00PM
Singing the Green Man
John Thompson - A Tribute
TUE
9:00PM
Song Session
Festival Friends
TUE
9:00PM
Welcome Bush Dance
Good Tunes
TUE
9:00PM
Werk It
Circus Trick Tease
TUE
9:10PM
Eamon Dilworth's Crawfish Po'Boys
TUE
9:30PM
LanternHead
TUE
9:30PM
Selve
TUE
9:30PM
The Maes
TUE
9:30PM
Episode 7: We are no longer Shadows
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
TUE
9:30PM
Sparrows of Kabul
Fred Smith
TUE
9:45PM
The Celestial Dance
Kirsten Fletcher
TUE
10:10PM
The Black Seeds
TUE
10:15PM
Hannah Macklin
TUE
10:20PM
The Moving Stills
TUE
10:30PM
The Bottlers
TUE
10:30PM
The Celestial Dance
Kirsten Fletcher
TUE
10:40PM
A Band Called Twang
TUE
10:40PM
Brazillian Dance Party
Samba Vibes
TUE
10:40PM
Brazillian Dance Party
Sambaliscious
TUE
11:00PM
Being Sky Mountain
TUE
11:00PM
Hot Potato Band
TUE
11:00PM
SAMMM
TUE
11:00PM
Van Dijk & The Faint Tradition
TUE
11:50PM
Apricot Ink
WED
12:00AM
Gusto Gusto
WED
12:10AM
Dear Doonan
WED
12:10AM
The Moving Stills
WED
12:20AM
Scroggin
WED
12:30AM
A Band Called Twang
WED
12:30AM
The Francis Wolves
WED
12:50AM
Pinetime Disco
Sai Galaxy
WED
1:10AM
The Morrisons
WED
1:20AM
Hot Potato Band
WED
1:30AM
Super Massive
WED
5:15AM
Morning Meditation: Thought and Emotion
Luke Wright
WED
6:00AM
Daily Tai Chi
Rod Ferguson Tai Chi Master
WED
6:00AM
Dawn Chorus Bird Walk
Roy Sonnenburg
WED
6:00AM
Yin Yoga Movement and Mantra
Jacqui Hunt & Katie Who
WED
6:30AM
Yoga Unplugged
Sally Meredith - Elements Embodied
WED
7:00AM
Learn to Freedive in Lake Gkula Series 1
James Wark
WED
7:30AM
Hatha Yoga Flow
Pilgrim Yoga
WED
7:30AM
Singing the Green Man
John Thompson - A Tribute
WED
7:30AM
Yoga: The Middle Way
Chris Lane
WED
7:30AM
Yoga: The Middle Way
Gwyn Williams
WED
7:45AM
Episode 1: They Have Come to Stay
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
WED
8:00AM
Minou Duval
WED
8:00AM
Craic o’ Dawn Open Session (shhh)
Festival Friends
WED
8:00AM
Poets Breakfast
Angela Peita
WED
8:00AM
Poets Breakfast
Jan 'Yarn' Wositzky
WED
8:00AM
Poets Breakfast
Jason Roweth
WED
8:00AM
Poets Breakfast
Linda Jay
WED
8:00AM
Scrabblicious
The Mad Scrabblers
WED
8:30AM
Anna & Jordan
WED
8:30AM
Auslan For Everyone
WED
8:30AM
Beginners Ukulele
Andrea Soler
WED
8:30AM
Fire Choir Rehearsal
Festival Friends
WED
8:30AM
Jinibara Spear Throwing
Jason Murphy
WED
8:30AM
Juggle Fun
Kids Are Great
Ages: 16+
Buy Now
Waitlist
WED
8:30AM
Needle Felt a Mushroom
Arzu of zuzu&me
WED
8:30AM
Planting for Biodiversity: Butterflies and other Invertebrates
Helen Schwencke
WED
8:30AM
The Intergalactic Somethings
The Way of Play
WED
8:30AM
Traditional Singing Circle
The Raglins
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
WED
8:30AM
Weaving is Healing with Lomandra
Rene Bahloo
WED
8:45AM
Uptown' Brown!
WED
8:45AM
The Fish That Wanted to Fly
Little Wing Puppets
WED
8:45AM
Workshop Registration
Festival Friend - Circus
WED
9:00AM
Lettering House
WED
9:00AM
Nearly Normal Norman
WED
9:00AM
The Spooky Men's Chorale
WED
9:00AM
Yarrabah Traditional Dance Group
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
WED
9:00AM
Australian Bunting
Carol Wilmot
Ages: 15+
Buy Now
Waitlist
WED
9:00AM
Belt Making
Pendragon Shoes
WED
9:00AM
Body Percussion Workshop
Skillz FJ
WED
9:00AM
Bubble Pirate
More Than Mime Theatre
WED
9:00AM
Episode 2: Save my People
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
WED
9:00AM
Good Morning Woodfordia!
Fiona Scott-Norman
WED
9:00AM
Good Morning Woodfordia!
Magda Szubanski
WED
9:00AM
Grandma and Bunky
Grandma And Bunky The Very Naughty Monkey
WED
9:00AM
Learn and Share Trad Tunes By Ear
Festival Friends
WED
9:00AM
Poster Mural Folk Art Project
Gavin Ryan
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
WED
9:00AM
Rollerskates Watercolour Painting
Artfolk
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
WED
9:00AM
Silver Pendant
The Mobile Jewellery Tudor
WED
9:00AM
The People's Walk-estra
Festival Friends
WED
9:00AM
Tightwire Workshop for Young Walkers
Teisha Hinsch
WED
9:15AM
Yoga Sound Healing: Cultivating Love
New Earth Metta
Ages: All Ages
Buy Now
Waitlist
WED
9:30AM
Know Your Knots
Andrew Collins
Ages: All Ages
Buy Now
Waitlist
WED
9:30AM
Know Your Knots
Laureen Tkacik
WED
9:30AM
Koordansende Koekebakkers: The Dutch Pancake Show
Ropeable
WED
9:30AM
Little Boots Line Dancing
Lonely Boot Creations
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
WED
9:30AM
Pottery on the Wheel
Potters of Woodfordia
WED
9:40AM
Aspy Jones
WED
9:45AM
Kinetic Crested Cockatoo
WED
9:45AM
The Art of Celebration
Neil Cameron
WED
9:50AM
Cryss Coleman
WED
10:00AM
Mandala House
WED
10:00AM
Sylph Circus - Moss
WED
10:00AM
The Woodford XI
WED
10:00AM
ABC RN Wisdom Talks: What Does it Take to Keep a Musical Tradition Alive?
Geoff Wood
WED
10:00AM
ABC RN Wisdom Talks: What Does it Take to Keep a Musical Tradition Alive?
Vinod Prasanna and Shen Flindell
WED
10:00AM
Bubbles on Stilts
Manoeuvre
WED
10:00AM
Circus for Everyone
Amy Stuart and Isabelle Lawton
WED
10:00AM
Episode 3: Freedom for our Lifetime
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
WED
10:00AM
Folkaphonic Rehearsal
Folkaphonic Youth Orchestra
Ages: 10+
Buy Now
Waitlist
WED
10:00AM
Klay Kreatures
The Squeaking Tribe
WED
10:00AM
Lantern Making
Festival Friends
WED
10:00AM
The World of Clay
Play with Clay
WED
10:00AM
Ukulele Jam
Festival Friends
WED
10:00AM
Woodfordia Community Zine
Jeremy Staples
WED
10:10AM
Sand Mandala
Monks of Tibet
WED
10:10AM
Sand Mandala
Tenzin Choegyal
WED
10:15AM
Constitutional Recognition
Linda Burney
WED
10:15AM
Constitutional Recognition
Noel Pearson
WED
10:15AM
Jinibara Speaks
Jinibara Speaks
WED
10:15AM
Weavings: Parent Catch Up
Mumma Got Skills
WED
10:30AM
Asa Broomhall
WED
10:30AM
Parvyn
WED
10:30AM
Adventure Playground
Jamie Parkin
WED
10:30AM
Blues Breakfast BBQ
Hat Fitz and Cara
WED
10:30AM
Blues Breakfast BBQ
Owen Campbell & The Cosmic People
WED
10:30AM
Blues Breakfast BBQ
The Long Johns
WED
10:30AM
Circus in a Suitcase
Kids Are Great
WED
10:30AM
Funky Key Rings
The Fairy Green
WED
10:30AM
Power Line Playmate
Lisa Iselin - Sundog Craft
WED
10:30AM
The Outhouse
See Saw
WED
10:30AM
Treasure Quest
Niq Reefman
WED
10:45AM
The Elders
Memetica
WED
10:55AM
Instrument and Music Making
Sarah Dunston
WED
11:00AM
Andy Copeman - Medicine Man Music and Laurel Bay Tree
WED
11:00AM
Sam Buckingham
WED
11:00AM
The Mystery Bus
WED
11:00AM
Disco Seagulls
Brackish Collective
WED
11:00AM
Do As I Say: How Cults Control
Sarah Steel
WED
11:00AM
Episode 4: Strength to Stand a Long Time
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
WED
11:00AM
Exotic Blues Dance Workshop
Hot Jam
WED
11:00AM
General Circus Skills Workshop
Spaghetti Circus
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
WED
11:00AM
Silver Pendant
The Mobile Jewellery Tudor
WED
11:00AM
The Roving Reporters
Bonnie and Zara
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
WED
11:00AM
Upcycling Workshop
Carol Wilmot
WED
11:20AM
Kay Proudlove
WED
11:30AM
Splash Test Dummies
WED
11:30AM
Good Tunes
Good Tunes
Ages: All Ages
Buy Now
Waitlist
WED
11:30AM
Kids Colouring
Jason Murphy
WED
11:30AM
Poetry Slam Workshop
Skillz FJ
WED
11:30AM
Wild World of Birds
Wild World of Frogs
WED
11:40AM
Adam Newling
WED
11:45AM
Roving Musical Wizardry
Niq Reefman
WED
12:00PM
Brodie Buttons
WED
12:00PM
Miss Eileen & King Lear
WED
12:00PM
Nearly Normal Norman
WED
12:00PM
The Spooky Men's Chorale
WED
12:00PM
Tyrone and Lesley
Ages: 6+
Buy Now
Waitlist
WED
12:00PM
Altered Pages
Once More Creative
WED
12:00PM
Bubble Rainbow Implosion
Painting With Bubbles
WED
12:00PM
Episode 5: His Warm Tears
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
Ages: 18+
Buy Now
Waitlist
WED
12:00PM
Oil and Dust: Life Drawing
Bill Platz
WED
12:00PM
Puppetry Antics
Professor Wallace's Puppet Theatre
WED
12:10PM
Dya Singh
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
WED
12:15PM
Pottery on the Wheel
Potters of Woodfordia
WED
12:30PM
Karlou
WED
12:30PM
Funky Monkey Rock Out Time
Amazing Drumming Monkeys
Ages: 5+
Buy Now
Waitlist
WED
12:30PM
Intro to Stencil Art
Sarah Sculley
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
WED
12:30PM
Melon Shape Basket Weave
Kris Martin
WED
12:30PM
Raks Sharqi Egyptian Bellydance Workshop
Miramar Middle Eastern Dance
WED
12:30PM
The Changing Sounds of Woodfordia
The Ecoacoustics All Stars
WED
12:50PM
Anna Smyrk
WED
1:00PM
Gypsy Chave
WED
1:00PM
The Woodford XI
WED
1:00PM
Episode 6: A Fair Deal for a Black Race
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
WED
1:00PM
Fiddle: Beginner and Intermediate
Kristin Kelly
WED
1:00PM
Fiddle: Beginner and Intermediate
Sofia Kelly
Ages: 16+
Buy Now
Waitlist
WED
1:00PM
Non Verbal Mask Theatre Workshop
The Mask Family
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
WED
1:00PM
Silver Textured Ring
The Mobile Jewellery Tudor
WED
1:00PM
Song Session
Festival Friends
WED
1:10PM
Designing Gardens for Native Bees
Amelie Ecology
WED
1:15PM
Acro Balance
Kids Are Great
WED
1:15PM
Eat Your Face
Festival Friend - Children’s
WED
1:15PM
Pull it Apart
Joe Hallenstein
WED
1:15PM
Recycled Bicycle Tyre Beauties
Sunny Days Rise, Nourish & Thrive
WED
1:20PM
Lily and King
WED
1:20PM
Kids and Parents Drumming
Amazing Drumming Monkeys
WED
1:30PM
Alysha Brilla
WED
1:30PM
Midnight Ramblers
WED
1:30PM
Something Circus
WED
1:30PM
Adventure Playground
Jamie Parkin
WED
1:30PM
Create Your Mate
Whatever Whatnots
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
WED
1:30PM
Monotype Prints
Peter McLean
WED
1:40PM
The Maes
WED
2:00PM
Kinetic Crested Cockatoo
WED
2:00PM
ABC Live Recording
Festival Friends
WED
2:00PM
ABC Live Recording
Sarah Howells
WED
2:00PM
Band Draw All
The Great Band Competition
WED
2:00PM
Bhangra Blast Punjabi Dance Workshop
Rich Virsa Bhangra Academy
WED
2:00PM
Episode 7: We are no longer Shadows
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
WED
2:00PM
Guitar: Beginner and Intermediate
Alan Kelly
WED
2:00PM
Guitar: Beginner and Intermediate
Mocara Kelly
Ages: 15+
Buy Now
Waitlist
WED
2:00PM
Marionette Making
The Squeaking Tribe
WED
2:00PM
Science and Magic of Hypnosis
Alistair Horscroft
WED
2:00PM
Science and Magic of Hypnosis
Bonnie Killip
Ages: 13+
Buy Now
Waitlist
WED
2:00PM
Slow Stitching: Magical Mindfulness
Gayle Richens
WED
2:00PM
Sun Safe Summer Striptease
Jacob Watton
WED
2:00PM
Time to Shine at the Pine!
Festival Friends
WED
2:15PM
Puzzle Play
Festival Friend - Children’s
WED
2:20PM
Eric Avery
WED
2:20PM
Bush Critters
Tracy Lewis
WED
2:30PM
The Mask Family
Ages: 13+
Buy Now
Waitlist
WED
2:30PM
Fabulous Feather Brooches
Kirsten Fletcher
Ages: 15+
Buy Now
Waitlist
WED
2:30PM
Learn to Crochet
Yarn Creative
WED
2:40PM
The Salty Sirens
WED
3:00PM
Spaghetti Circus
WED
3:00PM
The Mojo Corner
WED
3:00PM
Art Womb
Kids Are Great
WED
3:00PM
Festival Address
Anthony Albanese
WED
3:00PM
Festival Food Serviette
Nancy Brown
WED
3:00PM
French Artist on Stilts
More Than Mime Theatre
WED
3:00PM
Humarimba
Helen Bird
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
WED
3:00PM
Pottery on the Wheel
Potters of Woodfordia
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
WED
3:00PM
Rollerskates Watercolour Painting
Artfolk
WED
3:00PM
Scrabblicious
The Mad Scrabblers
WED
3:00PM
Whistle/Flute: Beginner and Intermediate
Belinda Tucker
WED
3:10PM
Greg Sheehan
WED
3:15PM
Episode 1: They Have Come to Stay
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
WED
3:15PM
Old Time Music Fun
Oh My Goat
WED
3:20PM
Tim McMillan & Rachel Snow
WED
3:30PM
Marlon X Rulla
WED
3:30PM
Cha-Cha-Cha Dance Workshop
Evoke Dance and Theatre Company
WED
3:30PM
Mamma Loves Hummus
Ciao Mamma Kitchen
WED
3:30PM
Mental Health Peer Work
Kimmy Eveland
WED
3:30PM
Pick a Ball, Any Ball
Ball Mania
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
WED
3:30PM
Weaving with Weeds
Aly de Groot
WED
3:40PM
All Strings Attached
WED
4:00PM
Nearly Normal Norman
WED
4:00PM
ReBeL BiNgO!
WED
4:00PM
Rising Waves
WED
4:00PM
Bubbles on Stilts
Manoeuvre
WED
4:00PM
Bunky and the Perfect Banana
Grandma And Bunky The Very Naughty Monkey
WED
4:00PM
Circus Performance for Everyone
Circus in the Clouds
WED
4:00PM
Mandolin: Beginner and Intermediate
Penny Davies
WED
4:00PM
Scottish Tunes
Festival Friends
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
WED
4:00PM
Silver Textured Earrings
The Mobile Jewellery Tudor
WED
4:00PM
The Elders
Memetica
WED
4:00PM
Weaving Plant Walk
Rene Bahloo
WED
4:30PM
Jesse
WED
4:30PM
Sorong Samarai
WED
4:30PM
Bollywood Bliss
Dance Masala
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
WED
4:30PM
Eco Dye a Scarf Series 1
Natalie Billing
WED
4:30PM
Episode 2: Save my People
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
WED
4:30PM
Taking Responsibility to Build a Thriving Community
Chloe Chick
WED
4:40PM
Fred Smith
WED
4:40PM
JC and the Tree
WED
4:40PM
The Jellyman's Daughter
WED
5:00PM
Emir
WED
5:00PM
Maggie Carty Band
WED
5:00PM
Bodhran: Beginner and Intermediate
Donald McKay
WED
5:00PM
Fire Dance Workshop
Skillz FJ
WED
5:00PM
fLiNt
Brackish Collective
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
WED
5:00PM
Marvellous Mosaics
Carol Wilmot
WED
5:00PM
Rómske Gypsy Music and Dance Session
Gypsy Chave
WED
5:00PM
The Fae Consul
The New Game
WED
5:00PM
Waitlisted
Collective Circus
WED
5:10PM
The Long Johns
WED
5:30PM
English Tunes
Festival Friends
WED
5:30PM
Episode 3: Freedom for our Lifetime
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
WED
5:30PM
Kundalini Yoga: Understanding the Three Minds
Lee Hardisty
WED
5:30PM
Queendom Animalia
Zen Zen Zo Physical Theatre
WED
5:30PM
Treaty Forum
Linda Burney
WED
6:00PM
Rich Davies & The Low Road
WED
6:00PM
Uptown' Brown!
Ages: 18+
Buy Now
Waitlist
WED
6:00PM
Ghost: Pottery of the Wheel
Potters of Woodfordia
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
WED
6:00PM
Silver Textured Ring
The Mobile Jewellery Tudor
WED
6:10PM
Matt Hsu's Obscure Orchestra
WED
6:10PM
Mia Wray
WED
6:10PM
Sacred Earth
WED
6:10PM
The Raglins
WED
6:30PM
Firinn
WED
6:30PM
Leonie Kingdom
WED
6:30PM
Bhangra Bollywood Dance Party
Dance Masala
WED
6:30PM
Bhangra Bollywood Dance Party
Rich Virsa Bhangra Academy
WED
6:30PM
Bluegrass to Bollywood
Clermont’s Clinic
WED
6:30PM
Episode 4: Strength to Stand a Long Time
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
WED
6:30PM
Koordansende Koekebakkers: The Dutch Pancake Show
Ropeable
Ages: 18+
Buy Now
Waitlist
WED
6:30PM
Oil and Dust: Life Drawing
Bill Platz
WED
6:30PM
Poncho: Keep it Up!
Dani Cabs
WED
7:00PM
Jinibara Dance Group
WED
7:00PM
Cirque Cabaret
Amy Stuart and Isabelle Lawton
WED
7:00PM
Cirque Cabaret
Daniel Oldaker
WED
7:00PM
Cirque Cabaret
FlipAntics
WED
7:00PM
Cirque Cabaret
Isabella Abisheva Ferroni
WED
7:00PM
Cirque Cabaret
LanternHead
WED
7:00PM
Colonisation and the Path Forward
Yarrabah Traditional Dance Group
WED
7:00PM
Old Time Tunes
Festival Friends
WED
7:00PM
Stone Angel Living Statue
More Than Mime Theatre
WED
7:30PM
Malcolm Fielding
WED
7:30PM
Mycorrhizia
WED
7:30PM
Comedy Club
Alex Ward
WED
7:30PM
Comedy Club
Kirsty Webeck
WED
7:30PM
Comedy Club
Randy Feltface
WED
7:30PM
Comedy Club
Sandeep Totlani
WED
7:30PM
Comedy Club
The Wynter Of Our Disco Tent
WED
7:30PM
Creatures of the Night
Helen Schwencke
WED
7:30PM
Episode 5: His Warm Tears
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
WED
7:40PM
Catherine Britt
WED
7:40PM
Jan 'Yarn' Wositzky
WED
7:50PM
The Black Sorrows
WED
8:00PM
Ashlee Watkins & Andrew Small
WED
8:00PM
Little Quirks
WED
8:00PM
Woodford Morris Dancers
WED
8:00PM
Balkan Express Dance Disco
Balkana - Rama
WED
8:00PM
Speed Friending
The Kindness Hub
WED
8:20PM
Thomas Taps & The Jazz Revue
WED
8:30PM
OMRA
WED
8:30PM
A Narrative Procession
LightnUp Inc
WED
8:30PM
Episode 6: A Fair Deal for a Black Race
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
WED
8:30PM
Where Song Began
The Bowerbird Collective
WED
9:00PM
Jem Cassar-Daley
WED
9:00PM
Irish Tunes
Festival Friends
WED
9:00PM
The Gentleman
More Than Mime Theatre
WED
9:00PM
Werk It
Circus Trick Tease
WED
9:10PM
Emma Donovan & The Putbacks
WED
9:10PM
Karl S. Williams
WED
9:30PM
Golden Sound
WED
9:30PM
Grace Petrie with Ben Moss
WED
9:30PM
Rachel Baiman
WED
9:30PM
Episode 7: We are no longer Shadows
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
WED
9:30PM
Flamenco Night of Música y Danza
Flamenco House Brisbane
WED
9:45PM
LanternHead
WED
10:00PM
Absolute Riot - Miss Friby
WED
10:00PM
Neil Murray
WED
10:00PM
Late Night Ever Grins: Astonishing Obscurity
David Quirk
WED
10:10PM
LanternHead
WED
10:30PM
Boy & Bear
WED
10:30PM
Inn Echo
WED
10:40PM
Eamon Dilworth's Crawfish Po'Boys
WED
11:00PM
Austral
WED
11:00PM
Franky Walnut's Blues Trouser Explosion
WED
11:00PM
Afro-Bolivian Carnaval de Oruro Dance Party
Bolivia Marka
WED
11:00PM
Nights of DeLight
Circus Trick Tease
WED
11:00PM
Nights of DeLight
Dani Cabs
WED
11:00PM
Nights of DeLight
Kirsty Webeck
WED
11:00PM
Nights of DeLight
Mic Conway and Robbie Long
WED
11:00PM
Nights of DeLight
ReBeL BiNgO!
WED
11:00PM
Nights of DeLight
Sophie DeLightful
WED
11:00PM
Nights of DeLight
The Wynter Of Our Disco Tent
WED
11:20PM
Formidable Vegetable
WED
11:30PM
Antiri
WED
11:50PM
Cigány Weaver
THU
12:00AM
Gold Member
THU
12:00AM
Hello Tut Tut
THU
12:10AM
Grace Petrie with Ben Moss
THU
12:10AM
Rich Davies & The Low Road
THU
12:20AM
Cigány Weaver
THU
12:20AM
Electrik Lemonade
THU
12:50AM
Pinetime Disco
Deejay Katch
THU
1:10AM
The Salty Sirens
THU
1:20AM
All Strings Attached
THU
5:15AM
Morning Meditation: Listening
Luke Wright
THU
5:30AM
Learn to Freedive in Lake Gkula Series 1
James Wark
THU
6:00AM
Daily Tai Chi
Rod Ferguson Tai Chi Master
THU
6:00AM
Dawn Chorus Bird Walk
Roy Sonnenburg
THU
6:00AM
Kundalini Yoga: Spinal Wellness Next Level
Lee Hardisty
THU
6:30AM
Yoga Unplugged
Gwyn Williams
THU
7:30AM
Animated Earth
Merryn Jane & Rufus
THU
7:30AM
Wave Ki Movement Session
Chris Lane
THU
7:30AM
Wave Ki Movement Session
Takkesh Surf Flow
THU
7:45AM
Episode 1: They Have Come to Stay
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
THU
8:00AM
Minou Duval
THU
8:00AM
Craic o’ Dawn Open Session (shhh)
Festival Friends
THU
8:00AM
Poets Breakfast
Angela Peita
THU
8:00AM
Poets Breakfast
Jason Roweth
THU
8:00AM
Poets Breakfast
Luke Robinson
THU
8:00AM
Poets Breakfast
Selve
THU
8:00AM
Scrabblicious
The Mad Scrabblers
THU
8:15AM
Butterfly Walk
Helen Schwencke
THU
8:30AM
Auslan For Everyone
THU
8:30AM
Uptown' Brown!
THU
8:30AM
Beginners Ukulele
Andrea Soler
THU
8:30AM
Eco Dye a Scarf Series 1
Natalie Billing
THU
8:30AM
Fire Choir Rehearsal
Festival Friends
THU
8:30AM
How To Be A Working Touring Performer
Catherine Britt
THU
8:30AM
Jinibara Spear Throwing
Jason Murphy
THU
8:30AM
Juggling Just Gets Better
Kids Are Great
THU
8:30AM
Middle East Orientalia
Miramar Middle Eastern Dance
THU
8:30AM
Storytelling and Science
Sandra Tuszynska
THU
8:30AM
Storytelling and Science
Sarah Pye
THU
8:30AM
Surely a Little Dirt Can’t Hurt
Kel Sanson
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
THU
8:30AM
Tea Cup Mosaics
Carol Wilmot
THU
8:30AM
The Elders
Memetica
THU
8:30AM
The Intergalactic Somethings
The Way of Play
Ages: 15+
Buy Now
Waitlist
THU
8:30AM
Upcycle Market Bag
Yarn Creative
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
THU
8:30AM
Wish Upon A Jellyfish Weaving
Aly de Groot
THU
8:45AM
Workshop Registration
Festival Friend - Circus
THU
9:00AM
Jinibara Dance Group
THU
9:00AM
John Thompson - A Tribute
THU
9:00AM
Lettering House
THU
9:00AM
Episode 2: Save my People
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
THU
9:00AM
Good Morning Woodfordia!
Fiona Scott-Norman
THU
9:00AM
Good Morning Woodfordia!
Magda Szubanski
THU
9:00AM
Grandma and Bunky
Grandma And Bunky The Very Naughty Monkey
THU
9:00AM
Gravel Rash MC
Brackish Collective
THU
9:00AM
Learn Tunes With Sheet Music
Festival Friends
THU
9:00AM
Movement and Acrobatic Workshop
Collective Circus
THU
9:00AM
Poster Mural Folk Art Project
Gavin Ryan
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
THU
9:00AM
Rollerskates Watercolour Painting
Artfolk
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
THU
9:00AM
Silver Textured Earrings
The Mobile Jewellery Tudor
Ages: 13+
Buy Now
Waitlist
THU
9:00AM
Slow Stitching: Magical Mindfulness
Gayle Richens
THU
9:00AM
Spontaneous Music Making Workshop
Mic Conway and Robbie Long
THU
9:00AM
The People's Walk-estra
Festival Friends
THU
9:10AM
Nearly Normal Norman
THU
9:15AM
Surely a Little Dirt Can’t Hurt Walk
Kel Sanson
THU
9:15AM
Yoga: Embody the Anchor
Lee Hardisty
THU
9:15AM
Yoga: Embody the Anchor
Sally Meredith - Elements Embodied
THU
9:30AM
ABC RN Wisdom Talks: Adapting Traditions in the 21st Century
Flamenco House Brisbane
THU
9:30AM
ABC RN Wisdom Talks: Adapting Traditions in the 21st Century
Geoff Wood
THU
9:30AM
ABC RN Wisdom Talks: Adapting Traditions in the 21st Century
Tenzin Choegyal
THU
9:30AM
Funky Monkey Rock Out Time
Amazing Drumming Monkeys
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
THU
9:30AM
Pottery on the Wheel
Potters of Woodfordia
THU
9:30AM
Walking with Your Spirit Guides
Heather Price and The Sacred Drum
THU
9:40AM
Dojo Rise
THU
9:45AM
Gratitude
Erin Lee
THU
9:45AM
Gratitude
Melanie Spears
THU
9:50AM
Inn Echo
THU
10:00AM
Kinetic Crested Cockatoo
THU
10:00AM
Mandala House
THU
10:00AM
Sylph Circus - Moss
THU
10:00AM
The Woodford XI
THU
10:00AM
Circus for Everyone
Amy Stuart and Isabelle Lawton
THU
10:00AM
Episode 3: Freedom for our Lifetime
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
THU
10:00AM
Folkaphonic Rehearsal
Folkaphonic Youth Orchestra
Ages: 10+
Buy Now
Waitlist
THU
10:00AM
Klay Kreatures
The Squeaking Tribe
THU
10:00AM
Lantern Making
Festival Friends
THU
10:00AM
The World of Clay
Play with Clay
THU
10:00AM
Ukulele Jam
Festival Friends
THU
10:00AM
Woodfordia Community Zine
Jeremy Staples
THU
10:15AM
Mic Conway and Robbie Long
THU
10:15AM
Jinibara Speaks
Jinibara Speaks
THU
10:15AM
Teething Necklaces: Parent Catch Up
Mumma Got Skills
THU
10:20AM
Bolivia Marka
THU
10:30AM
Jem Cassar-Daley
THU
10:30AM
Nearly Normal Norman
THU
10:30AM
Adventure Playground
Jamie Parkin
THU
10:30AM
Blues Breakfast BBQ
Dear Doonan
THU
10:30AM
Blues Breakfast BBQ
Hat Fitz and Cara
THU
10:30AM
Blues Breakfast BBQ
Miss Friby & The Femmes
THU
10:30AM
Circus in a Suitcase
Kids Are Great
Ages: 13+
Buy Now
Waitlist
THU
10:30AM
Fabulous Feather Brooches
Kirsten Fletcher
THU
10:30AM
I Am Me Badge
Reverse Garbage Queensland Co-op
THU
10:30AM
Messenger Quest
Niq Reefman
THU
10:30AM
Question Time
Anthony Albanese
THU
10:30AM
Question Time
Karen Middleton
THU
10:30AM
Strangely Stamped Bunting
Nancy Brown
THU
10:30AM
The Tourists
The Mask Family
THU
10:30AM
Why Play?
The Outsiders Play Advocates
THU
11:00AM
Balkana - Rama
THU
11:00AM
Formidable Vegetable
THU
11:00AM
The Mystery Bus
THU
11:00AM
Building Food Resilience
Tom Kendall
THU
11:00AM
Episode 4: Strength to Stand a Long Time
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
THU
11:00AM
Follow the Sun
Emma Donovan & The Putbacks
THU
11:00AM
General Circus Skills Workshop
Spaghetti Circus
THU
11:00AM
Japanese Butoh Dance Workshop
Yuki Taniguchi
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
THU
11:00AM
Silver Textured Earrings
The Mobile Jewellery Tudor
THU
11:00AM
The Roving Reporters
Bonnie and Zara
THU
11:20AM
Neil Murray
THU
11:30AM
Splash Test Dummies
THU
11:30AM
Tyrone and Lesley
THU
11:30AM
Australian Dance Tunes
Festival Friends
Ages: 13+
Buy Now
Waitlist
THU
11:30AM
Crystal Crown Workshop
Anita Baills of Nature's Forge
THU
11:30AM
Intro to Slam Poetry
Angela Peita
THU
11:30AM
Wild World of Mammals
Wild World of Frogs
THU
11:40AM
Eric Bogle
THU
11:45AM
Bubble Pirate
More Than Mime Theatre
THU
11:45AM
Roving Musical Wizardry
Niq Reefman
THU
12:00PM
Anna & Jordan
THU
12:00PM
Ashlee Watkins & Andrew Small
THU
12:00PM
Nearly Normal Norman
THU
12:00PM
Didge Fusion: The Journey
William Barton
THU
12:00PM
Episode 5: His Warm Tears
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
Ages: 18+
Buy Now
Waitlist
THU
12:00PM
Oil and Dust: Life Drawing
Bill Platz
THU
12:00PM
Puzzle Play
Festival Friend - Children’s
THU
12:00PM
The Fish That Wanted to Fly
Little Wing Puppets
THU
12:00PM
Tight Wire Workshop
Teisha Hinsch
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
THU
12:00PM
Weaving is Healing with Piccabeen
Rene Bahloo
THU
12:15PM
African Afrobeat Dance Workshop
Unbreakable Dance Crew
THU
12:15PM
Experiences of an Emergency Manager
Meg Femino
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
THU
12:15PM
Pottery on the Wheel
Potters of Woodfordia
THU
12:30PM
OMRA
THU
12:30PM
The Moving Stills
THU
12:30PM
Children’s Comedy Gala
Harley Breen
THU
12:30PM
Children’s Comedy Gala
Otto & Astrid - Die Roten Punkte
THU
12:30PM
Children’s Comedy Gala
Steph Tisdell
THU
12:30PM
Children’s Comedy Gala
The Wynter Of Our Disco Tent
Ages: 16+
Buy Now
Waitlist
THU
12:30PM
Needle Felt a Mushroom
Arzu of zuzu&me
THU
12:40PM
Jacob Jolliff Band
THU
1:00PM
Acroyoga
Lisa van Heijningen
THU
1:00PM
Episode 6: A Fair Deal for a Black Race
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
THU
1:00PM
Fiddle: Beginner and Intermediate
Kristin Kelly
THU
1:00PM
Fiddle: Beginner and Intermediate
Sofia Kelly
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
THU
1:00PM
Monotype Prints
Peter McLean
THU
1:00PM
Politicians V Aussies Match
The Woodford XI
THU
1:00PM
Sea Shanties
Festival Friends
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
THU
1:00PM
Silver Textured Ring
The Mobile Jewellery Tudor
THU
1:00PM
The Outhouse
See Saw
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
THU
1:00PM
Upcycling Workshop
Carol Wilmot
THU
1:10PM
The Jellyman's Daughter
THU
1:10PM
Puppetry of Paper
Little Wing Puppets
THU
1:15PM
Acro and Aerials
Kids Are Great
THU
1:15PM
Create Your Mate
Whatever Whatnots
THU
1:30PM
Brodie Buttons
THU
1:30PM
Karl S. Williams
THU
1:30PM
Kinetic Crested Cockatoo
THU
1:30PM
Something Circus
THU
1:30PM
Adventure Playground
Jamie Parkin
THU
1:30PM
Climate Change and Action
David Peetz
THU
1:30PM
Climate Change and Action
Ian Lowe
THU
1:30PM
Climate Change and Action
Maree Lowes
THU
1:30PM
Climate Change and Action
Richie Merzian
THU
1:30PM
Hand Painted Prayer Flag
Lisa Iselin - Sundog Craft
THU
1:30PM
Syrian Dabke Dance Workshop
Miramar Middle Eastern Dance
THU
1:50PM
Emma Donovan & The Putbacks
THU
2:00PM
Rachel Baiman
THU
2:00PM
Aerial Workshop for Juniors
Sylph Circus - Moss
THU
2:00PM
Band Rehearsal
The Great Band Competition
THU
2:00PM
Episode 7: We are no longer Shadows
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
THU
2:00PM
Guitar: Beginner and Intermediate
Alan Kelly
THU
2:00PM
Guitar: Beginner and Intermediate
Mocara Kelly
THU
2:00PM
Koordansende Koekebakkers: The Dutch Pancake Show
Ropeable
THU
2:00PM
Light Your Space
Reverse Garbage Queensland Co-op
Ages: 15+
Buy Now
Waitlist
THU
2:00PM
Marionette Making
The Squeaking Tribe
THU
2:00PM
Song Session
Festival Friends
THU
2:00PM
Sun Safe Summer Striptease
Jacob Watton
THU
2:00PM
The Tourists
The Mask Family
THU
2:00PM
Time to Shine at the Pine!
Festival Friends
Ages: 8+
Buy Now
Waitlist
THU
2:00PM
Upcycled Jewellery
Once More Creative
THU
2:15PM
Nearly Normal Norman
THU
2:25PM
The Pageant
The Beryls
THU
2:30PM
Mamma Loves Puffs
Ciao Mamma Kitchen
THU
2:30PM
Old School Hip Hop
Kirsty and Kester
THU
2:30PM
Playdough Play
Festival Friend - Children’s
THU
2:30PM
The Australian Songbook
Festival Friends
THU
2:30PM
The Australian Songbook
Liz Stringer
THU
2:30PM
Your Move My Move: Chess
Chess - Your Move
THU
3:00PM
Andy Copeman - Medicine Man Music and Laurel Bay Tree
THU
3:00PM
Midnight Ramblers
THU
3:00PM
Spaghetti Circus
THU
3:00PM
The Raglins
THU
3:00PM
Ancient Japan: Awa Odori Dance Session
Kizuna Taiko and Tensui Australia
THU
3:00PM
Art Womb
Kids Are Great
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
THU
3:00PM
Botanical Watercolour Painting
Artfolk
THU
3:00PM
Clowning Workshop
Splash Test Dummies
THU
3:00PM
Community-Led Resilience Before, During and After Disasters
Elly Bird
THU
3:00PM
Humarimba
Helen Bird
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
THU
3:00PM
Pottery on the Wheel
Potters of Woodfordia
THU
3:00PM
Scrabblicious
The Mad Scrabblers
THU
3:00PM
Wearable Art
Tie Dye Magic
THU
3:00PM
Whistle/Flute: Beginner and Intermediate
Belinda Tucker
THU
3:15PM
Episode 1: They Have Come to Stay
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
THU
3:20PM
Coterie
THU
3:20PM
Fred Smith
THU
3:30PM
Bubble Rainbow Implosion
Painting With Bubbles
THU
3:30PM
Disco Seagulls
Brackish Collective
THU
3:30PM
Pick a Ball, Any Ball
Ball Mania
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
THU
3:30PM
Weaving a Classic Bowl Basket
Kris Martin
THU
3:40PM
SAMMM
THU
3:45PM
The Elders
Memetica
THU
4:00PM
Anna Smyrk
THU
4:00PM
Nearly Normal Norman
THU
4:00PM
ReBeL BiNgO!
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
THU
4:00PM
Botanical Carving and Printing
Mt Ninderry Art House
THU
4:00PM
Circus Performance for Everyone
Circus in the Clouds
THU
4:00PM
Mandolin: Beginner and Intermediate
Penny Davies
THU
4:00PM
Puppetry Antics
Professor Wallace's Puppet Theatre
THU
4:00PM
Scottish Tunes
Festival Friends
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
THU
4:00PM
Silver Pendant
The Mobile Jewellery Tudor
THU
4:00PM
The Avoidable War
Kevin Rudd
THU
4:00PM
Weaving Plant Walk
Rene Bahloo
Ages: 12+
Buy Now
Waitlist
THU
4:00PM
Yo-Yo Flowers and Embroidery
Carol Wilmot
THU
4:15PM
Watts in Store for the Energy System?
Bjorn Sturmberg
THU
4:30PM
Miriam Lieberman Trio
THU
4:30PM
The Long Johns
Ages: 15+
Buy Now
Waitlist
THU
4:30PM
Beginners Leather Sandal Making
Pendragon Shoes
THU
4:30PM
Dancing the Afrobeat Way
Unbreakable Dance Crew
THU
4:30PM
Episode 2: Save my People
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
THU
4:30PM
Flamenco Dance Workshop
Flamenco House Brisbane
THU
4:30PM
French Artist on Stilts
More Than Mime Theatre
Ages: 5+
Buy Now
Waitlist
THU
4:30PM
Intro to Stencil Art
Sarah Sculley
THU
4:40PM
Chloe and Jason Roweth
THU
4:50PM
Dami Im
THU
5:00PM
Emir
THU
5:00PM
Bodhran: Beginner and Intermediate
Donald McKay
THU
5:00PM
Fire Dance Workshop
Skillz FJ
THU
5:00PM
Queendom Animalia
Zen Zen Zo Physical Theatre
THU
5:00PM
The Fae Consul
The New Game
THU
5:00PM
Waitlisted
Collective Circus
THU
5:10PM
JC and the Tree
THU
5:20PM
Lily and King
THU
5:30PM
Episode 3: Freedom for our Lifetime
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
THU
5:30PM
Irish Tunes
Festival Friends
THU
5:30PM
Prayers for World Peace
Monks of Tibet
THU
5:30PM
Prayers for World Peace
Tenzin Choegyal
THU
5:30PM
Yoga for Balance
Erin Lee
THU
5:30PM
Yoga for Balance
Kate B & Nienke
THU
5:40PM
Comedy Gala
Harley Breen
THU
5:40PM
Comedy Gala
Kirsty Webeck
THU
5:40PM
Comedy Gala
Otto & Astrid - Die Roten Punkte
THU
5:40PM
Comedy Gala
Steph Tisdell
THU
5:45PM
Body Percussion Workshop
Greg Sheehan
THU
6:00PM
Dallas Frasca
THU
6:00PM
Maggie Carty Band
THU
6:00PM
Butoh Theatre Session: Dance of Darkness
Yuki Taniguchi
Ages: 18+
Buy Now
Waitlist
THU
6:00PM
Ghost: Pottery of the Wheel
Potters of Woodfordia
Ages: 14+
Buy Now
Waitlist
THU
6:00PM
Silver Textured Ring
The Mobile Jewellery Tudor
THU
6:10PM
Adam Newling
THU
6:15PM
Thomas Taps & The Jazz Revue
THU
6:20PM
Jaguar Jonze
THU
6:30PM
Uptown' Brown!
THU
6:30PM
Bluegrass to Bollywood
Clermont’s Clinic
THU
6:30PM
Episode 4: Strength to Stand a Long Time
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
Ages: 18+
Buy Now
Waitlist
THU
6:30PM
Oil and Dust: Life Drawing
Bill Platz
THU
6:40PM
Selve
THU
6:40PM
The Maes
THU
7:00PM
Yarrabah Traditional Dance Group
THU
7:00PM
A Narrative Procession
LightnUp Inc
THU
7:00PM
Cirque Cabaret
Amy Stuart and Isabelle Lawton
THU
7:00PM
Cirque Cabaret
Daniel Oldaker
THU
7:00PM
Cirque Cabaret
FlipAntics
THU
7:00PM
Cirque Cabaret
Isabella Abisheva Ferroni
THU
7:00PM
Cirque Cabaret
LanternHead
THU
7:00PM
Good Tunes
Good Tunes
THU
7:15PM
Dreaming Up dirtgirlworld
Cate McQuillen
THU
7:15PM
Dreaming Up dirtgirlworld
Costa Georgiadis
THU
7:15PM
Reel and Spin Irish Ceili Family Dance
Barleyshakes
THU
7:15PM
Woodfordia’s Firefly Adventure
Helen Schwencke
THU
7:30PM
Joe Man Murphy
THU
7:30PM
Mycorrhizia
THU
7:30PM
Episode 5: His Warm Tears
Reconciliation Stall and Truth Telling Theatrette
THU
7:30PM
Open to The Divine Romance Ceremony
The Sacred Union Labyrinth
THU
7:30PM
Open to The Divine Romance Ceremony
The Sacred Union Labyrinth Band
THU
7:40PM
Mama Kin Spender
THU
7:45PM
The Wynter Of Our Disco Tent
THU
7:45PM
Stone Angel Living Statue
More Than Mime Theatre
THU
7:50PM
Liz Stringer